Wróć

Był las. Sztuka w trzech scenach

  • Autor/Autorka

    Krystyna Berwińska

  • Wiek adresata

    od 10 lat

  • Zalecana na scenę

    teatru telewizji, dramatyczną

  • opracowanie

    Agata Włodarczyk

  • aktualizacja (2022 rok)

    Agata Łukaszewicz

Tematy

    1. wakacje
    2. babcia
    3. ekologia
    4. las
    5. humor
    6. konflikt
    7. nastolatki
    8. rodzeństwo
    9. zwierzęta
    10. współpraca
    11. przyjaźń
    12. przyroda
  • Obsada

    Para studentów: Julia i Jacek; dzieci: Kuba i Ola; Babcia; Policjant; Andre – chłopiec z Francji; Carmen – dziewczynka z Włoch; Daniel – chłopczyk z Izraela; Kłusownik

  • Streszczenie

    Sztuka rozgrywa się w domku letniskowym w lesie, gdzie pod opieką babci wakacje spędza grupa dzieci oraz para studentów. Wszyscy czekają na przyjazd gości z zagranicy – dzieci uczestników sympozjum ekologicznego. W tym czasie Jacek, ekoaktywista, postanawia na własną rękę przeszkodzić grasującym w okolicy kłusownikom. Na miejsce odwozi go Julia, która obiecuje odebrać ze stacji zagranicznych gości. Okazuje się jednak, że nie dociera na stację. Dzieci przywozi do leśnego domku policjant, który dowiedziawszy się o zaginięciu Julii, natychmiast podejmuje poszukiwania. Wraca Jacek, ale jego śladem dociera do domku Kłusownik. Grozi dzieciom i przyznaje się do porwania Julii. Sytuację ratuje Andre ‒ korzystając z zamieszania, wykręca z samochodu „palec rozdzielacza”. Babci, Jackowi i dzieciom udaje się pojmać kłusownika i zatrzymać go do powrotu policjanta i Julii. Wszystko kończy się dobrze, a las zostaje uratowany.

    W tekście pojawiają się postaci wprowadzające komizm do utworu: postać policjanta oraz niedosłysząca babcia, która w finale okazuje się osobą słyszącą („kiedy trzeba”), a także niezwykle sprawną fizycznie – wspólnie z Andre unieszkodliwia samochód kłusownika. Źródłem żartów językowych zawartych w utworze są kłopoty komunikacyjne wynikające z nieznajomości języków obcych przez dzieci.

  • PRZESŁANIE

    Sztuka ma wydźwięk proekologiczny, zwraca uwagę na potrzebę ochrony przyrody w kontekście ogólnokrajowym. W tekście obecny jest także wątek kontaktów międzynarodowych, tolerancji, otwartości na inne kultury. Mimo że początkowo w wypowiedziach dzieci pojawiają się stereotypy czy uprzedzenia, dzięki współpracy międzynarodowa grupa dzieci i dorosłych finalnie jest w stanie przezwyciężyć zagrożenie ze strony kłusownika.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1993

  • Nagrody i wyróżnienia

    wyróżnienie w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 4. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1993 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony