Autor:
Piotr Przybyła
Streszczenie:
W dzisiejszym poszatkowanym świecie, a właściwie w cyberprzestrzeni znajdziemy wszystko. Są w niej ludzie-awatary, produkty na sprzedaż, miejsca, które znajduje Google Maps, jak na przykład Radom czy Mielno. Jest też Donbas i pojawiające się jak internetowy mem Aleppo. Problemy życia tu i śmierci na wojnie w oddalonych kawałkach świata, łączą się w relacjach Młodego z Matką na poziomie różnicy pokoleń i Młodego z Dziewczyną jako rówieśników. Wśród pokolenia 2000 idolem jest Pikaczu, a niedoścignionym marzeniem jest zostać uchodźcą, na którego czeka Państwo Islamskie.
Dramat P. Przybyły nasycony jest językiem Internetu, portali społecznościowych, pojedynczych słów wydartych z różnych kontekstów kultury popularnej. Słowa stają się znakami bez znaczeń i znakami o zwielokrotnionym znaczeniu. Autor wykorzystuje ważne tematy łącząc współczesność z trawestacją wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego “jako cyberpoezji”. W zakończeniu sztuki, obok poety, pojawia się również Amy Winehouse - oboje istnieją jako ikony i obrońcy piękna.
Przesłanie:
Tekst porusza temat przywiązania i rozłąki, ale przede wszystkim wojny, która jednak przywołana jest jedynie z cyberprzestrzeni, za pośrednictwem mediów. Przedstawienie adresowane do młodzieży powinno być interaktywne, odwoływać się do jej doświadczeń, ale nade wszystko akcentować piękno, które jest wartością samą w sobie. Czy zawsze i na pewno?
Wiek adresata:
od 15 lat
Obsada:
Młody, Matka, Państwo Islamskie, Dziewczyna, Dymitr, Szef, Krzysztof, Amy
Zalecana na scenę:
dramatyczną, lalkową
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 42. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Opracowanie:
Justyna Gołęcka