Aksamitka, córka diabła albo zakochany Pajac
-
Autor/Autorka
Pierre Gripari
-
Wiek adresata
od 6 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową
-
Opracowanie
Justyna Ilasz
Tematy
-
Obsada
Lalkarz, żywy aktor; Pajac; Królewna Takasiaka; Pan Bóg; Aksamitka, młoda diablica; Aksamitek, młody diabeł; Tata diabeł, ojciec Aksamitki; Diabeł kelner
-
Streszczenie
Pajac spóźnia się na przedstawienie, w którym ma grać, gdyż zakochał się w Aksamitce, córce Diabła. Ma zamiar się z nią ożenić. Lalkarz próbuje go zniechęcić. Przedstawia mu piękną królewnę Takąsiaką. Pajac jednak na jej wdzięki nie reaguje. Lalkarz dzwoni do Pana Boga z pytaniem, jak lalce przeszkodzić w ślubie. Bóg jednak odradza wszelkie działania. Pajac pisze wiersz dla Aksamitki. Jego peany słyszy Takasiaka i obija go kijem. Aksamitka odrzuca uczucie Aksamitka. Nieszczęśliwy odchodzi, by pisać wiersz. Diablica wyznaje ojcu swe uczucia do Pajaca. Oburzony Tata Diabeł dzwoni do Boga. Prosi o pomoc. Bóg zapewnia, że do ślubu nie dojdzie. Tata Diabeł szykuje dietetyczną ucztę weselną. Aksamitka i Pajac wyznają sobie miłość, ale każde z nich kocha w inny sposób. Narzeczony zaczyna się bać. Słowa przysięgi wypowiadanej przez Aksamitkę utwierdzają go w przekonaniu, że lepiej ożenić się z Takąsiaką, więc ogłasza, że się nie zgadza na ślub. Tata Diabeł jest zadowolony, ale córka chce wyjść za mąż. Wykorzystując podstęp, Tata Diabeł udziela ślubu córce i Aksamitkowi.
-
PRZESŁANIE
Pajac patrzy przez różowe okulary na Aksamitkę i nie zauważa jej wad. Podobno przeciwieństwa się przyciągają, ale na jak długo? Autor zdaje się mówić, że miłość jest ślepa, ale każda potwora znajdzie swego amatora.
-
Źródło pochodzenia tekstu
Tłumaczenie z języka francuskiego: Barbara Grzegorzewska, Tytuł oryginału: „Satinette, fille du diable ou Guignol amoureux”
-
Prapremiera
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, reż. Gilles Renard, październik 2001
-
Premiera
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, reż. Zdzisław Rej, maj 2002
Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, reż. Radosław Chabowski, czerwiec 2005 -
Lokalizacja
13. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2000 r.), nakład wyczerpany