Evelyn, na bosaka
-
Autor/Autorka
Sandra Szwarc
-
Wiek adresata
od 6 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną z muzyką na żywo
-
Opracowanie
Agata Drwięga
-
Obsada
Evelyn, Doktor, Mama, Pień, Echo, Organy, Wielki Dzwon, Mały Dzwon, Pani Doktor, Głuchy Telefon, Starszy Pan, Profesor Poważny, Profesor Nudziarski, Profesor Indianiec, Głosy z Publiki.
-
Streszczenie
Dramat opowiada historię Evelyn Glennie – światowej sławy perkusistki, która w wieku dwunastu lat całkowicie straciła słuch. Główną bohaterkę poznajemy, kiedy jest już głucha. Zwracając się do publiczności dowodzi, że cisza nigdy nie jest zupełna i że słuchać można całym ciałem – na przykład przejeżdżającą pod oknem ciężarówkę najpierw „słyszymy stopami”, kiedy drży podłoga. Dalsza część sztuki jest retrospektywą życia bohaterki – od momentu, gdy w wieku 8 lat dowiedziała się o grożącej jej głuchocie, do dnia jej pierwszego koncertu. Świat widziany oczami dziecka jest pełen upersonifikowanych przedmiotów, wśród których pojawiają się: Dzwony, Głuchy Telefon, Organy czy Pień drzewa. W literę tekstu wpisano przeróżne dźwięki – od głosów instrumentów muzycznych przez leśne szumy i szelesty aż po perkusyjne wykonanie „Bolero” Ravela. Punktem zwrotnym w opowieści jest spotkanie z Profesorem Indiańcem, który istotę słuchania pojmuje podobnie jak gówna bohaterka – „słyszeć” nie jest bowiem równoznaczne ze „ słuchać”, a „być głuchym” może oznaczać „słuchać inaczej”.
-
PRZESŁANIE
To sztuka o potędze wiary w siłę marzeń oraz o tym, że coś, co interpretujemy jako życiową tragedię, w istocie może okazać się inną drogą do realizacji wcześniej powziętych zamiarów.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2015
-
rok powstania tekstu
2015
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)