Obcy w lesie
-
Autor/Autorka
Danuta Parlak
-
Wiek adresata
od 5 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową lub dramatyczną
-
Opracowanie
Agata Drwięga
-
Obsada
Rudy, Wiewióra, Pani Zięba, Niedźwiedź, Pani Dzikowa, Duży, Średni, Mały (trzej synowie Pani Dzikowej), Obcy
-
Streszczenie
Z gniazda Pani Zięby niespodziewanie znika jedno z piskląt. Zrozpaczona matka wszczyna alarm, a Wiewióra i Rudy wyruszają na poszukiwania zguby. Spostrzegają, że w lesie pojawił się Obcy. Rudy od początku obarcza go winą za porwanie pisklęcia, choć rozsądny Wiewióra zauważa, że brak jednoznacznych dowodów potwierdzających tę hipotezę. W miarę rozwoju akcji pojawiają się kolejne „dowody” przeciwko Obcemu: zniknięcie miodu (w zagraconym domu) Niedźwiedzia, bałagan w legowisku Dzików (od zrobienia którego odżegnują się trzej synowie, znane w całej okolicy łobuziaki). O winie Obcego jest już przekonany nie tylko Rudy, ale też Pani Dzikowa, która dołącza do poszukiwań. Równolegle własną ekspedycję urządzają jej trzej synowie śpiewając przy tym piosenkę będącą parafrazą przeboju „My czterej pancerni”. Kiedy po męczącej wędrówce obie grupy odnajdują wreszcie Obcego, nagle w cudowny sposób znajduje się zaginione pisklę (schowało się pod skrzydłem większego brata i zasnęło), miód (Niedźwiedź zjadł go wcześniej i o tym zapomniał), a warchlaki przyznają się do zniszczenia legowiska. Co więcej – Obcy okazuje się Pingwinem Edmundem, „korespondencyjnym przyjacielem” (z ang. „penfriend”) Rudego, który przyjechał do niego w odwiedziny. Rudemu jest głupio z powodu swojego zachowania i rzucanych na oślep niesłusznych podejrzeń. Co prawda to jego pierwsze spotkanie z Edmundem, ale przyjaciele znają się już od dawna i wiele o sobie wiedzą.
-
PRZESŁANIE
Boimy się tego, czego nie znamy. Demonizujemy Obcego, który pojawia się w naszej okolicy, a tymczasem może się on okazać taki sam jak my. Być może nawet polubimy go, jeśli tylko damy sobie i jemu szansę, by się poznać.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2015
-
nagrody i wyróżnienia
książka, która powstała na podstawie tej sztuki została odznaczona wyróżnieniem honorowym przez Polską Sekcję IBBY w konkursie na „Książkę Roku 2015”
-
rok powstania tekstu
2015
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)