Pasja wg świetnego Lucjana
-
Autor/Autorka
Łukasz Pawłowski
-
Wiek adresata
młodzież i dorośli
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Opracowanie
Agata Drwięga
Tematy
-
Obsada
Lucjan, Marysia, Hirek, Strażnik Granicy, Krasnal Śmierci
-
Streszczenie
Kolejne sceny sztuki układają się w migawkową opowieść na temat ojcostwa oraz przeżywania straty dziecka. Następujące po sobie cząstki oddzielono fragmentami „Pasji wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha. Tytułowy bohater dramatu wyrusza na poszukiwanie syna, Hirka. Poznając relację tych dwojga, dowiadujemy się, że nastolatek popełnił samobójstwo, a eskapada Lucjana ma charakter nie tylko geograficzny (bohater przygotowując się do niej, zabiera mnóstwo rzeczy; przekracza również granicę, której pilnuje Strażnik), ale także metafizyczny. Lucjan przywołuje postać syna w snach i wyobrażonych rozmowach. Rozpamiętuje sytuacje, w których nie był dla niego wystarczającym oparciem oraz chwile, gdy mężczyźni dobrze się czuli w swoim towarzystwie. Ojciec obarcza siebie winą za samobójczą śmierć Hirka. Próbuje przepracować tę stratę na terapii, rozstaje się z Marysią (matką nastolatka), myśli o tym, by się zabić. W swojej podróży dociera wreszcie przed oblicze Krasnala Śmierci, który niczym mityczny Cerber pilnuje wejścia do krainy umarłych. W ostatniej scenie widzimy Hirka i Lucjana, którzy rozmawiają, stojąc na dachu wieżowca.
-
PRZESŁANIE
Sztuka porusza wiele aspektów związanych z rodzicielstwem. To przede wszystkim mierzenie się ojca z samobójczą śmiercią syna, próba zdefiniowania od nowa swoich relacji z partnerką, a także refleksja nad możliwym wpływem rodziców na tragiczne decyzje dziecka. Mimo śmierci Hirka, dla jego najbliższych świat wciąż jest pełen jego obecności, co przejawia się m.in. w języku.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2020
-
nagrody i wyróżnienia
II nagroda w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 47. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2020 r.)