Wróć

Dziennik podróży

  • Autor/Autorka

    Katarzyna Prudło

  • Wiek adresata

    od 4 lat

  • Zalecana na scenę

    lalkową, dramatyczną lub dramatyczną z elementami lalkowymi

  • Opracowanie

    Agata Drwięga

  • Obsada

    Lis, Wilk, Niedźwiedź, Zajączek, Borsuk, Kuna, Wiewiórka

  • Streszczenie

    Leśne zwierzęta są podekscytowane. Niebawem ich polanę odwiedzi Wilk obieżyświat. Podróżnik znany jest z tego, że swoje wyprawy dokumentuje w specjalnym dzienniku, który pokazuje podczas spotkań. Niestety nie każdy ma równe szanse, by w pełni uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zwierzęta przeganiają z niego Lisa, a małemu Zajączkowi-jąkale zasłaniają widok. Wykluczeni bohaterowie są rozżaleni i (każdy na swój sposób) usiłują sobie poradzić z tą sytuacją. Zajączek na własną łapkę „poluje” na autograf podróżnika, marząc o prywatnym spotkaniu z idolem. Jednak ten okazuje się oszustem, który najchętniej zjadłby swojego fana. Lis, zorientowawszy się w sytuacji, ocala szaraka przed śmiercią. Następnie zastawia pułapkę na Wilka i kradnie jego dziennik. Okazuje się, że same opowieści nie wystarczają, by wzbudzić zainteresowanie zwierząt i jedynie Zajączek korzysta z okazji, by wreszcie sam na sam porozmawiać z wagabundą. Tymczasem pozostali mieszkańcy lasu, zaślepieni wściekłością i nienawiścią do Lisa, urządzają na niego obławę. Chcą wygnać rudzielca z lasu, ale kiedy ten demaskuje oszustwo Wilka (udowadnia, że pamiątki z dalekich podróży zostały sfabrykowane), ich gniew zwraca się przeciw Wilkowi. Zajączek, zdruzgotany tym, że dał się nabrać, postanawia rzucić się w kłusownicze wnyki. Od tego pomysłu odwodzą go (odrzuceni przez gromadę) Lis i Wilk. Wszyscy troje zostają przyjaciółmi i postanawiają wspólnie wyruszyć w prawdziwą, daleką podróż.

  • PRZESŁANIE

    Przesłanie zawarte w ostatniej piosence: podróże są wartością samą w sobie, ponieważ pomagają lepiej zrozumieć świat. Wspomnienia warto dzielić z przyjaciółmi, a opowiadając o przeżytych przygodach nie należy zmyślać, ponieważ można wprowadzić kogoś w błąd. Ponadto treść sztuki dowodzi, że pozory mylą, a ludzie nie zawsze są tymi, za kogo ich uważaliśmy.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2018

  • rok powstania tekstu

    2018

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony