Aya, czyli miłość
-
Autor/Autorka
Tomasz Man
-
Wiek adresata
od 7 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Rok powstania tekstu
2016
-
opracowanie
Joanna Żygowska
-
Obsada
Aya, Mama, Tata, Iblis (ogień), Itra’il (woda), słoń Habibi, Munkar (anioł), Nakir (anioł), Marid (przewoźnik), Karin (rzeka łez), Ghul (zły duch), Azrail (czyszczenie dusz), Siostra, Brat, Złośnica, Obżartuch, Lepsza, Agresor, Tom i Jerry, Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu, Zły Czarownik, Sułtan, Wąż, Król Zaświatów
-
Streszczenie
Aya bawi się z rodzicami, jednak złości się i obraża, gdy widzi, że Mama i Tata okazują zainteresowanie także sobie wzajemnie i nie są skupieni wyłącznie na niej. Nagle w domu pojawia się ogień (Iblis), efekt strzałów lub bombardowania. Tak dowiadujemy się, że tam, gdzie mieszka Aya, trwa wojna. Dziewczynka rozmawia z Iblis oraz z Itra’il (wodą), które informują ją, że rodzice za chwilę zginą. Może jednak to zmienić, jeśli przed zachodem słońca odnajdzie ich w zaświatach. Wraz z przytulanką, zielonym słoniem Habibi, wyrusza w podróż. Pokonuje trudną drogę, by dojść do Króla Zaświatów. Spotyka m.in. anioły strzegące wejścia do kraju umarłych (Munkar i Nakir), przekonuje przewoźnika (Marid), by pomógł jej pokonać rzekę, choć jeszcze żyje, nie daje się zwieść płaczącej wodzie (Karin). Król widzi jej miłość, odwagę i poświęcenie, dlatego ulega prośbie. W ten sposób Mama, Tata i Aya wracają do domu. Są razem, ale ich dom jest całkowicie spalony. W tym momencie rozpoczynają nowy rozdział życia. Stają się uchodźcami, którzy szukają nowego domu, nowego spokojnego miejsca do życia.
-
PRZESŁANIE
Historia Ayi to opowieść o dziecku wrzuconym w niezrozumiałą dla siebie sytuację. Miłość jest tym, co łączy bliskich sobie ludzi i daje siłę do działania. Wojna to nie tylko walka, bombardowania i pożary, ale przede wszystkim tragedie poszczególnych ludzi, konieczność zmiany całego dotychczasowego życia i tęsknota za pokojem.
-
Źródło pochodzenia tekstu
od autora
-
Prapremiera
Teatr Baj Pomorski w Toruniu, reż. Tomasz Man, wrzesień 2016
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)