Na północ
-
Autor/Autorka
Robert Jarosz
-
Wiek adresata
od 6 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową, dramatyczną, lalkową z elementami żywego planu
-
Opracowanie
Justyna Ilasz
-
Obsada
Chłopiec; Niedźwiedź; Lisica; Wiewiórka; Ptaszek; Łoś; Liski
-
Streszczenie
Spod śniegu gramoli się Wiewiórka, która nie może poradzić sobie z szyszką. Lisica znajduje przemarzniętego Chłopca. Chce go zjeść na śniadanie, w czym przeszkadza jej Niedźwiedź. Upewniwszy się, że serce jeszcze bije, zabiera dziecko. Poirytowana Lisica opowiada, dlaczego misie nie mają ogonów. Demonstruje na Wiewiórce, a gdy ta pyta, gdzie podziała się jej kitka, Lisica odpowiada, że jest chomikiem. Potem grozi Ptaszkowi, że zetnie drzewo, jeśli nie dostanie pisklęcia. Przerażony ptak wyrzuca jedno z gniazda. Chłopiec bawi się z Niedźwiedziem w chowanego. Gdy zrywa się wichura, opiekun ukrywa malca w jaskini. Spotyka Łosia, który nawiązuje do historii o ogonie, opowiadanej wcześniej. Tymczasem Chłopiec ratuje będące w niebezpieczeństwie małe lisy i wpada do wody. Wyciąga go Lisica, matka uratowanych dzieci, i razem z nimi ogrzewa go własnym futrem. Niedźwiedź, myśląc że Lisy znów coś knują, odtrąca Lisicę. Od widowni zależy zakończenie: albo Niedźwiedź uwierzy w dobre Lisicy, która z kolei podziękuje Chłopcu, albo Lisica utonie. Na końcu pojawiają się Chłopiec i Wiewiórka z szyszką zamiast kity.
-
PRZESŁANIE
Sztuka zmusza do zastanowienia się nad konsekwencjami naszego postępowania: jeśli jesteś oszustem, nie dziw się, że nie otrzymasz pomocy, kiedy będziesz jej potrzebował. Nikt ci nie uwierzy. Świetna zabawa teatralna z dużą dawką humoru, przewiduje udział publiczności w tworzeniu spektaklu.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2007
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)