W brzuchu Wilka
-
Autor/Autorka
Robert Jarosz
-
Wiek adresata
od 15 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Opracowanie
Joanna Sasiak-Kucharczak
Tematy
-
Obsada
X; Czarna dziura; Wilk; Chór drwali; Czerwony Kapturek; Babcia; Chłopiec; Mama; Farmacja
-
Streszczenie
Dramat składa się z dwóch części. W pierwszej z nich Czarna Dziura, będąca uosobieniem Absolutu, podczas dialogu z bliżej nieokreśloną postacią (X) nadaje jej tożsamość i nazywa Wilkiem. Staje się on głównym bohaterem utworu. Jego obecność jest znacząca, ponieważ wchodzi w relacje z kolejnymi postaciami dramatu. Są wśród nich archetypowe figury z bajek, które nadają utworowi ponadczasowy wymiar. Bohaterowie, przedstawiając swoje życiowe doświadczenia, dotykają istotnych dla współczesnego człowieka problemów. W sztuce występują także drwale, których obecność nasuwa skojarzenia z rolą, jaką pełnił w klasycznej tragedii chór. Dramat posiada luźną kompozycję, niekiedy brak w nim związku przyczynowo-skutkowego, co jeszcze bardziej podkreśla wielowymiarowość utworu.
-
PRZESŁANIE
„Dobro jest zbyt małe, by znaleźć je na pierwszych stronach gazet” – zdanie to jest trafnym podsumowaniem utworu, który ukazuje odwieczną walkę dobra ze złem. Tytułowy brzuch bohatera staje się miejscem zmagania się człowieka z losem, Absolutem i samym sobą. Pojedynek ten – tak jak i w życiu – pozostaje ostatecznie nierozstrzygnięty.
-
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2011
-
Nagrody i wyróżnienia:
nagroda główna w ww. Konkursie
-
Prapremiera
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, reż. Dariusz Wiktorowicz, wrzesień 2012
-
Rok powstania tekstu:
2011
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 32. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2011 r.)