Spirala nocy
-
Autor/Autorka
Philippe Morand
-
Wiek adresata
od 5 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Opracowanie
Justyna Ilasz
Tematy
-
Obsada
Jaś, dziecko; Stary Miś wielkości człowieka; Spirala, piękna młoda kobieta -zjawa; Matka; Cybella, kobieta ok. czterdziestki; Ojciec; Fulminator, mężczyzna około pięćdziesiątki; Czarny Szczur
-
Streszczenie
Rodzice Jasia wychodzą do znajomych. Chłopiec zostaje sam z Misiem. Boi się, więc prosi, żeby Miś stanął na straży. Ten jednak woli spać. Jaś widzi na zasłonie drapieżne zwierzęta. Walczy z nimi. Miś jest przerażony. Spirala wywołująca te obrazy śmieje się. Rzuca ogromny cień Misia na ścianę. Dla Jasia staje się on złodziejem koni. Atakuje go. Jaś zauważa Spiralę i tańczy z nią. Zjawa namawia ich na wycieczkę. Przemierzają noc i znajdują się w pustej przestrzeni ze śmietnikiem i rannym szczurem. Miś zostaje poetą – Archibaldem z Doliny. Ze śmietnika wywołuje kreaturę Cybellę. Ponieważ Jaś nie chce jej pocałować, jego piżama robi się czerwona. Jaś pokonuje swój strach i prosi ją do tańca. Ona opowiada o zniknięciu synka, o oskarżeniach męża i jego odejściu. W trakcie opowieści staje się coraz piękniejsza. Odchodzi, by szukać męża na ziemi. Nagle pojawia się mąż Cybelli, Fulminator. Jasiowi udaje się nakłonić władcę do wybaczenia żonie. Bohaterowie widzą jak za zasłoną, do domu wchodzi Matka. Muszą szybko wrócić do pokoju. Przechodzą przez zasłonę. Jaś zasypia w objęciu Spirali. Rodzice wchodzą popatrzeć na śpiącego syna.
-
PRZESŁANIE
Sztuka opowiada o pokonywaniu lęków. Aby odpędzić strach, dziecko przeżywa zmyślone przygody. W przeniknięciu nocy chłopcu i niedźwiadkowi pomaga Spirala. Ona wie, że strach ma wielkie oczy i chce, żeby i oni się o tym przekonali.
-
Źródło pochodzenia tekstu
Tłumaczenie z języka francuskiego: Ewa Umińska-Plisenko
-
Lokalizacja
10. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1996 r.), nakład wyczerpany