Torba
-
Autor/Autorka
Karolina Kaleta
-
Wiek adresata
od 9 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową
-
Opracowanie
Agata Drwięga
Tematy
-
Obsada
Butelka, Chustki, Długopis, Portfel, Klucze, Telefon
-
Streszczenie
Rzecz dzieje się w torbie-plecaku szkolnym dziewczynki. Do poukładanej rzeczywistości mieszkających tam przedmiotów nagle wkracza arogancki i zarozumiały Telefon, który chce wprowadzić własne zasady. Nowy przybysz imponuje zwłaszcza Portfelowi i Długopisowi, którzy usiłują podnieść własny prestiż w grupie walcząc o uznanie nowego kolegi. Inaczej reagują Klucze – do tej pory niepodzielnie panujące – nie mają zamiaru dzielić się z nikim władzą ani autorytetem i przy pierwszej nadarzającej się okazji postanawiają pokazać Telefonowi miejsce w szeregu rozbijając jego ekran brelokiem. Nie dopuszcza do tego zakochana w smartfonie Butelka, jednak jej miłość i poświęcenie zostają brutalnie odrzucone – Butelka jest plastikowa i tania, co zdaniem płaskiego i nowoczesnego smartfona dyskwalifikuje ją jako potencjalną dziewczynę. W wyniku szarpaniny i wybuchu (czy raczej rozlewu) emocji przez Butelkę, torba zostaje zalana wodą, co kończy się tragicznie dla paczki Chusteczek oraz niewesoło dla Telefonu, który po powrocie z serwisu nie posiada już wcześniejszych funkcji, aplikacji ani gwarancji. Co więcej – rodzice kupili dziewczynce tablet, pojawienia się którego z ekscytacją wyczekują pozostałe przedmioty (bynajmniej nieokazujące choremu empatii). Perypetie przedmiotów są związane z wydarzeniami z życia dziewczynki, o których dowiadujemy się z relacji obiektów.
-
PRZESŁANIE
Sztuka, wykorzystując autentyczny i współczesny język młodzieżowy, opowiada o relacjach w grupie rówieśniczej – od tych pięknych jak miłość, przyjaźń i zdolność do poświęceń, po trudne związane z brakiem lojalności i egoizmem. Autorka zwraca również uwagę na skutki częstego i bezkrytycznego używania telefonu, który dając poczucie bliskich relacji z wirtualnymi znajomymi jednocześnie może destrukcyjnie wpływać na relacje z bliskim, realnym otoczeniem.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2016
-
nagrody i wyróżnienia
wyróżniony w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 40. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2016 r.), nakład wyczerpany