Wróć

Pająk i dziewczynochłopak

  • Autor/Autorka

    Kuba Kapral

  • Wiek adresata

    od 12 lat

  • Zalecana na scenę

    dramatyczną

  • Opracowanie

    Joanna Żygowska

Tematy

    1. samoakceptacja
    2. ekologia
    3. wewnętrzna walka
    4. dojrzewanie
    5. relacje
    6. konflikt
    7. matka
    8. nastolatki
    9. ojciec
    10. kryzys psychiczny
    11. samotność
    12. dom
    13. rodzina
    14. przemoc
    15. równouprawnienie
  • Obsada

    Narrator, Low, Pająk, Waldek, Koleżkowie, Matka

  • Streszczenie

    Akcja pierwszej sceny dzieje się w lesie. Narrator rozpoczyna opowiadać straszną historię o wielkim pająku, myśląc, że jej główny bohater będzie przerażony. Tak się jednak nie dzieje. Kolejnym zaskoczeniem jest fakt, że opowiadacz nie wie, kim jest postać – chłopakiem czy dziewczyną. Młody człowiek przedstawia się jako Low – płeć nie ma dla niego/niej znaczenia. W dodatku postanawia iść przez opowieść razem z Pająkiem. Narrator może z nimi zostać, jednak Low nie chce, by ten opowiadał jego historię w sposób autorytarny. W miasteczku na drodze bohaterów staje Waldek, który wyzywa i wyśmiewa Low, zwracając uwagę na jego/jej niejednoznaczny wygląd. Gdy dochodzą do domu, bohater/bohaterka spotyka Matkę, czytającą jego/jej wiersze. Jest przerażona ich treścią – traktują o śmierci i okrucieństwie. To wyraz rozbudowanej emocjonalności Low, ale także reakcja na przemoc, jakiej doświadczył/a widząc ojca bijącego matkę. W kolejnych scenach mieszają się głosy krzywdzonej kobiety, usprawiedliwiającej oprawcę, i dziecka, które się przeciwko temu buntuje oraz szuka zemsty. W finale padają ostatnie słowa Narratora, który godzi się opuścić historię, by zrobić miejsce na głosy innych. Kolejne, być może, będą należały już do Low i jego/jej Matki.

  • PRZESŁANIE

    Dramat jest sprzeciwem względem ograniczeń i przemocy, które przychodzą do bohatera/bohaterki z zewnątrz. Dotyczy to tożsamości płciowej, którą na siłę chcą dookreślić inni, przemocy ojca względem matki, ale także stosunku ludzi do środowiska, w jakim żyją. Autor zwraca także uwagę na sposób konstruowania opowieści. Low nie zgadza się na wersję historii, którą narzuca mu Narrator oraz na sposób jej przedstawienia. Chce opowiadać siebie samodzielnie, własnym głosem.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017

  • nagrody i wyróżnienia

    II nagroda w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 42. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2017 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony