Światełko
-
Autor/Autorka
Anna Bocian-Czyż
-
Wiek adresata
od 7 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową, dramatyczną
-
Opracowanie
Marta Zielińska
Tematy
-
Obsada
Mała Wróżka; Dziwoloąg; Kot; Luc; Chuda Trawka; Mioduszek; Pan Welon; Pan Camara; Ciotka
-
Streszczenie
Sztuka osadzona w poetycko-baśniowej nierzeczywistości lubelskiej Starówki. Wróżka śpiewa o smutnym świecie, Kot gra i fałszuje. Pan Welon wystawia przed dom ulubione radio, komputer, telewizor i ogląda „Głupości”. Uważa, że dzieci powinny się bać, bo tylko wtedy siedzą cicho. Wróżka czyta książkę, z której wyskakują Chuda Trawka oraz Mioduszek. Wspominają idealny świat, a Luc im nie wierzy. Upodabnia się do Pana Welona: razem rozmawiają o poważnych sprawach, na innych nie są wrażliwi. Wróżka puszcza bańki mydlane, opowiada o panu, który się z tego utrzymuje oraz o dzieciach, które znajdują się w tych bańkach, a po ich pęknięciu spadają. Psuje się telewizor, Pan Camara mówi, że boli go dusznia. Pan Welon zostaje przygnieciony wielkim kamieniem i nie wie, co się dzieje na świecie. Miasto się zmienia. Ciotka opowiada o Dziwolągu, który wykluł się z wysiedzianego przez nią jaja. Odbywa się pogrzeb Żyda, który powstrzymuje obsuwające się wzgórze. Welon parska ogniem na Wróżkę, która zaginęła i dorośleje z bólu. By ją uwolnić, wszyscy udają się do fary drogą odczytaną z mapy znajdującej się na skorupie jaja. Kamień pęka. Wróżka staje się Światełkiem. Welon uwalnia się od czarnego widzenia świata, zaś Mała Wróżka znajduje miejsce cudu.
-
PRZESŁANIE
Wydaje się, że w dzisiejszym świecie nie ma miejsca dla Wróżki. A przecież należy szukać tego, co dobre i piękne, pomimo bólu, niegodziwości, okropnych wizji, jakich dostarczają media. Najważniejsze są relacje międzyludzkie – serce okazywane bliźnim, które zmienia świat i pozwala na zaistnienie cudu.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2006 roku
-
Nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 22. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2006 r.)