Zaklęty Łukasz albo Wyprawa do Źródeł Wyobraźni
-
Autor/Autorka
Anna Onichimowska
-
Wiek adresata
od 7 lat
-
Opracowanie
Aleksandra Łozowska
-
Streszczenie
Poranek. Magda budzi swojego młodszego brata Łukasza. Chłopiec włącza telewizor. Nie chce on iść do szkoły; po kłótni zostaje w domu. Po południu do Łukasza przychodzi Bartek. Namawia przyjaciela na wspólną grę. Łukasz woli jednak oglądać program telewizyjny. Zostaje sam. Na ekranie ukazuje się Mężczyzna-Czarodziej, który proponuje chłopcu umowę – będzie mógł oglądać wybrane programy, ale nie może mieć przyjaciół. Łukasz zgadza się. Magda wraca do domu. Zastaje brata, który jest… skamieniały. Dzwoni do Bartka. Chłopiec domyśla się, że Łukasza ktoś zaczarował. Dziewczynkę we śnie odwiedza Wróżka-Psycholog. Podpowiada, by Magda ruszyła po pomoc do Źródeł Wyobraźni. Rano wraz z Bartkiem wyrusza na wyprawę. Dzieci wchodzą do antykwariatu, znajdują drzwi z napisem „Źródła…” i trafiają do baśniowego świata. Spotykają znane postaci, m.in. Tomcia Palucha czy Hansa Christiana Andersena. Bohaterowie pomagają dzieciom w wędrówce. Podpowiadają, by dla wzmocnienia wyobraźni napiły się wody ze Źródła, a także by wzięły jej zapas w butelce. Po długiej wędrówce bohaterowie wracają do swojego świata. Magda odnajduje mężczyznę, który zaczarował jej brata. Dziewczynka walczy ze straszydłami, nie daje się przekupić. Pokonuje mężczyznę wodą ze Źródeł. Z Łukasza opada kamienna skorupa.
-
PRZESŁANIE
Sztuka zwraca uwagę na problem uzależnień od nowoczesnych urządzeń, w których wirtualny świat może wydawać się ciekawszy od realnego życia. Autor, wykorzystując postaci znane z baśni, a także nazwiska artystów, eksponuje ogromną rolę sztuki w rozwijaniu wyobraźni; pozytywne aspekty nowych technologii nie zastąpią relacji z drugim człowiekiem.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 1995 roku
-
Nagrody i wyróżnienia
III nagroda w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)