Oddział dzienny i nocny
-
Autor/Autorka
Krystyna Chołoniewska
-
Wiek adresata
od 15 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
opracowanie
Kamila Selmoser
-
Obsada
Nowa; Ana; Radosna; Święta; Szef; Szefowa; Matka; Tunia; Chłopak; Piła; Kura; Pończoch; Pończocha; Chór
-
Streszczenie
Na scenie wyświetlany jest amatorski film. Widać na nim ulicę, słychać gwar i szum. Przerażona Nowa chowa się za kurtynę. Po chwili siada na uboczu. Tymczasem na scenie pojawia się kobieta o głowie ryby-piły i zaczyna wykrzykiwać definicje ze szkolnych podręczników. Później zjawia się komisja – dwoje ludzi z pończochami na głowach. Piła zamienia się w Kurę i przeraźliwie gdacząc powtarza bez zrozumienia szkolne „formułki”. Zostaje wyrwana do odpowiedzi. Wszyscy zaczynają krzyczeć i… akcja przenosi się do szpitala psychiatrycznego. Nowa poznaje Anę, Radosną i Świętą. Każda z dziewczynek cierpi na zaburzenia psychiczne. Po jakimś czasie matka zabiera Nową do domu. Odwiedza ją chłopak. Opowiada o maturze, którą miała zdawać: zasłabnięcie dziewczyny wydaje mu się podejrzane, zapewnia, że pytania nie były trudne, i że poradziłaby sobie. Przypuszczenia chłopaka wywołują sprzeczkę. Przychodzi Tunia, siostra chorej psychicznie koleżanki. Twierdzi, że przyczyną tych chorób jest nadmierna presja i zły system nauczania. Scenę końcową stanowi rozmowa niedoszłej maturzystki ze szpitalnymi „koleżankami”. Ona jako jedyna przezwycięża chorobę.
-
PRZESŁANIE
Smutny obraz straconej młodości. Zaprzepaszczone przez chorobę szczęście mogłoby ocaleć, gdyby tylko miało ku temu warunki, co okazuje się trudne w świecie niewrażliwym, bez wzajemnego zrozumienia i zdominowanym przez wszechogarniający wyścig szczurów.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2003
-
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)