Wróć

(nie)zapomniana historia

  • Autor/Autorka

    Michał Kaźmierczak

  • Wiek adresata

    od 4 lat

  • Opracowanie

    Agnieszka Waligóra

Tematy

    1. choroba
    2. baśniowość
    3. zagrożenie
    4. bliskość
    5. zmiana
    6. zwierzęta
    7. przemijanie
    8. wspomnienia
    9. współpraca
    10. wyprawa
    11. strata
    12. przyjaźń
    13. śmierć
    14. przyroda
  • Obsada

    Badylarka, Trzmiel, Starszy Pan

  • Streszczenie

    Sztuka opowiada historię Starszego Pana, który pewnego dnia spotyka na łące Badylarkę i Trzmiela bujających się na źdźble trawy. Postaci rozpoczynają rozmowę, w której trakcie okazuje się, że Starszy Pan stopniowo zaczyna zapominać. Zapomina o tym, co się wydarzyło w przeszłości, o tym, jak trafić do domu. W trakcie utworu zdarza mu się nawet nie rozpoznać Trzmiela, z którym przed chwilą rozmawiał. Kolejne wymiany myśli prowadzą bohaterów ku refleksyjnym a czasami i humorystycznym refleksjom na temat pamięci, jak choćby te, czy istnieją jakieś pozytywne strony zapominania i czy pozwala ono cieszyć się teraźniejszością. W końcu także kierują ich do rozważenia, co to w ogóle znaczy zapominać i towarzyszyć temu, kogo ten proces dotyka. Piękny, ciepły dzień motywuje ich do leniwych zabaw, lecz z wolna Starszy Pan traci pamięć o wszystkim, łącznie ze swoją tożsamością. Okazuje się jednak, że mimo to wciąż może się on cieszyć spokojnym, letnim czasem.

  • PRZESŁANIE

    Utwór w dowcipny, a zarazem pełen wrażliwości sposób mierzy się z problemami pamięci i zapominania. Doświadczenie starości oraz towarzyszenie starzejącej się osobie to tylko jeden z tematów, wszak sztuka zostawia miejsce na interpretowanie zmagania się z pamięcią i zapominaniem na wielu płaszczyznach. Inne pytania, które można postawić w kontekście spotkań Starszego Pana, Badylarki i Trzmiela to pytanie o bycie tu i teraz oraz o głębokie przeżywanie teraźniejszości.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2022

  • Nagrody i wyróżnienia

    II nagroda w ww. konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka i 49. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2022 r.)

Powrót do góry strony