jak umierają słonie duże i ciężkie?
-
Autor/Autorka
Mariusz Gołosz
-
Wiek adresata
od 8 lat
-
Opracowanie
Agnieszka Waligóra
Tematy
-
Obsada
Marcin, matka, nauczycielka, higienistka, kolega, nie-kolega, wujek, słoń, narrator
-
Streszczenie
Tekst skonstruowany jest w analogii do struktury szkolnego dnia: podzielono go na osiem lekcji, epilog i prolog. „Lekcje” te miewają charakter metaforyczny – akcja toczy się zarówno podczas tradycyjnych zajęć, jak i poza budynkiem szkoły. Bohaterem utworu jest dwunastoletni Marcin, który niedawno stracił ojca; jego tata przezywany był „słoniem”. Chłopiec traktuje owo określenie dosłownie i zastanawia się nad jego licznymi znaczeniami. Motywuje go do tego niezrozumienie ze strony otoczenia. Pozostali bohaterowie i bohaterki dramatu nie rozumieją bowiem, w jaki sposób nastolatek przeżywa żałobę. Tymczasem dla Marcina ojciec – nie tylko „duży i ciężki”, ale także silny, mądry i opiekuńczy niczym tytułowe zwierzę – rośnie do rangi wzoru. Pozwala to chłopcu uzasadnić i zaakceptować siebie – swój wygląd oraz skłonność do marzycielstwa, które spotykają się z szyderstwami. Kolejne „lekcje”, w których bierze udział Marcin – język angielski, przyroda czy wychowanie fizyczne, ale i rozmowy z matką, higienistką czy kolegami – pozwalają bohaterowi pogodzić się ze śmiercią ojca i zaakceptować własną osobę; chłopiec dowiaduje się, że przekonanie o własnej wartości nie wymaga odwołania do figury ojca. Udaje mu się także pogodzić ze stratą i zrozumieć, czym jest śmierć bliskiej osoby i jak sobie z nią radzić.
-
PRZESŁANIE
Dramat pokazuje, jak trudnym i skomplikowanym procesem jest wychodzenie z żałoby po śmierci bliskich oraz jak ważne jest zaakceptowanie siebie samego bez względu na otoczenie. Sztuka ukazuje także niezrozumienie, jakie spotyka dorastającego bohatera ze strony rodziny oraz w szkole. Finalnie Marcin jednak dostrzega, że jego wartość tkwi nie w reakcjach otoczenia, ale w nim samym. Bycie w świadomej relacji z samym sobą pomaga mu także uporać się ze stratą, którą przeżył i zaakceptować swoje życie na nowo. W tej sztuce wyobrażenie o słoniu jest otwarte na interpretacyjną różnorodność.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2022
-
Nagrody i wyróżnienia
I nagroda w ww. konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka i 49. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2022 r.)