Jak Janek został Janem Wspaniałym. Bajka w dwóch aktach na motywach bajki norweskiej.
-
Autor/Autorka
Olga Czekinia
-
Wiek adresata
od 4 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową, dramatyczną
-
opracowanie
Marta Zielińska
-
Obsada
Janek; Karol; Ojciec; Król; Królowa; Pierwsza Dama dworu; Starucha
-
Streszczenie
W chatce mieszka Ojciec i dwóch synów. Janek jest pracowity, natomiast Karol marzy, by zostać księciem i ćwiczy dworskie maniery. Pewnego razu dowiaduje się, że król wyda córkę za śmiałka, który przez trzy dniu upilnuje sto zajęcy. Podczas wędrówki na królewski dwór Karol spotyka uwięzioną Staruchę, ale jej nie pomaga. Na dworze przechwala się, chociaż zachowaniem zaprzecza swoim słowom. Karol gubi też powierzone mu zające. Grozi mu kat, ale nie jest tego świadomy. Zaskakuje wszystkch beztroską i naiwnością, toteż Król na prośbę księżniczki lituje się nad nim i pozwala odejść. Tymczasem Janek, który udaje się do miasta w poszukiwaniu brata, zakochuje się w królewnie. W lesie pomaga uwięzionej Staruszce. Ta z wdzięczności ofiarowuje mu fujarkę, która zawsze wraca do właściciela. Na dworze Janek oczarowuje wszyskich uprzejmością. Królowa i król starają się odebrać fujarkę, dzięki której chłopiec zdołał trzy razy sprowadzić szaraczki do zamku. Rozeźlony Król nakazuje Jankowi napełnić beczkę kłamstwami. Janek opowiada prawdę, Król jednak twierdzi, że kłamie. W ten sposób Janek wywiązuje się z zadania. Król mianuje go rycerzem i oddaje rękę córki.
-
PRZESŁANIE
Pouczająca historia dwóch braci jasno dowodzi, że pracowitość i dobroć popłacają, podczas gdy egoizm jest krótkowzroczny, a głupota niebezpieczna.
-
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1999
-
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie honorowe w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)