Dwa
-
Autor/Autorka
Rafał Paśko
-
Wiek adresata
od 13 lat
-
Opracowanie
Aleksandra Łozowska
Tematy
-
Obsada
Ja, Linijki Realności, Osoba z billboardu, Linijki Codzienności, Północny z Południowym
-
Streszczenie
Dramat stanowi zapis myśli młodej osoby, która prowadzi wewnętrzny monolog na temat doświadczeń i emocji towarzyszących poszukiwaniu własnego „ja”, określaniu tożsamości płciowej. Sztuka teatralna to zapis doświadczeń i myśli z jednego dnia. Główną postać, opisaną w dramacie jako JA, poznajemy, gdy szykuje się do szkoły. Przez cały dzień JA rozmyśla na temat własnych odczuć. Głos osoby przeplata się z głosami pochodzącymi ze świata zewnętrznego – co jakiś czas strumień myśli przerywają bodźce z zewnątrz. Jest to głos z radia, rowerzysta, automat z kawą czy osoba prowadząca lekcję wychowania fizycznego. Te zajęcia mają dla JA szczególne znaczenie – młodzież zostaje podzielona na dwa zespoły: chłopcy i dziewczyny. Zaistniała sytuacja wprowadza JA w zakłopotanie. Podobne odczucia powoduje potrzeba pójścia do toalety – przez które drzwi (oznaczone kółkiem czy trójkątem) JA powinno przejść? Młoda osoba nie dzieli się wątpliwościami z otaczającymi ją osobami, ukrywa uczucia, które jej towarzyszą. Dialog prowadzi z „osobą z billboardu aka Markiem Kamińskim”, która w dość nieprzekonujący sposób namawia JA do przezwyciężania słabości oraz pokonywania własnych lęków. Przełomowym momentem dramatu jest koniec dnia – JA loguje się do dziennika elektronicznego na konto swojej mamy. W imieniu mamy wysyła wiadomość do grona pedagogicznego oraz dyrekcji z prośbą o zwracanie się do jej dziecka w formie bezosobowej – za pomocą numeru z dziennika (nie imienia). JA przyznaje przed sobą, że każdy dzień jest jak „wyjście na ring”, jest przytłoczone i samotne, płacze.
-
PRZESŁANIE
Sztuka porusza temat identyfikacji płciowej. Autor w pełen wrażliwości sposób pokazuje, jak trudny może być każdy dzień dla osoby, która odkrywa własne „ja”. Zachowania i codzienne działania, które dla części osób mogą wydawać się oczywiste, dla innych są wyzwaniem oraz wywołują silne emocje. Dramat „Dwa” to napisana w lapidarny sposób opowieść o samotności, budowaniu własnej świadomości i poczucia wartości oraz o braku zrozumienia. To wartościowy materiał do pracy z młodymi osobami, będący pretekstem do rozmów na temat emocji oraz własnej identyfikacji we współczesnym świecie.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2024
-
Nagrody i wyróżnienia
II nagroda w ww. konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka i 54. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2024 r.)