Wróć

Dziewczyna i morze

  • Autor/Autorka

    Joanna Kowalska

  • Wiek adresata

    od 12 lat

  • Opracowanie

    Aleksandra Łozowska

Tematy

    1. podróż
    2. odpowiedzialność
    3. magia
    4. samoakceptacja
    5. poetyckość
    6. dojrzewanie
    7. nastolatki
    8. popkultura
    9. samotność
    10. tożsamość
    11. zmiana
    12. bohaterka
    13. bunt
    14. przeznaczenie
    15. przygoda
    16. wyprawa
    17. przyroda
  • Obsada

    Laura, Mewa, Radio, Fale; gościnnie: Moby Dick, Joseph Conrad, Mała Syrenka, Kapitan Nemo, Lewiatan

  • Streszczenie

    Nastoletnia Laura wyrusza w samotną podróż – chce zostać najmłodszą osobą, która opłynie świat. Czternastolatkę do rejsu przygotowywał tata. Dziewczyna czuje, że morze to jej dom. Jej jedynymi towarzyszami są śpiewające Fale, pokładowe Radio oraz Mewa. Od czasu do czasu Radio przekazuje informacje z lądu – podróż dziewczyny jest oceniana krytycznie, dorośli, którzy nie znają Laury, są zdania, że nastolatka powinna mieszkać w domu, na lądzie, jak jej rówieśnicy. Podczas podróży Laura próbuje wyrażać siebie poprzez rymowane wypowiedzi, dodające jej otuchy. W czasie żeglugi Fale wypytują dziewczynę o jej życie i motywacje do wypłynięcia w samotną podróż. Mewa natomiast jest dla niej wsparciem, choć też droczy się z kapitanką łódki. W trakcie rejsu pojawiają się problemy techniczne – wiatr porywa dziewczynie plan podróży, kompas rozregulowuje się, pojawia się dziura w żaglu, a w silniku zaczyna brakować paliwa. Dziewczyna stara się nie tracić pogody ducha, mimo trudności tańczy i śpiewa swoją pieśń. Na morzu Laurę spotyka jeszcze jedna zmiana – doświadcza swojej pierwszej miesiączki. Towarzyszą jej silne emocje oraz ból. Mimo nowej sytuacji dziewczyna nie poddaje się. Po silnych emocjach na morzu nastaje spokój. W tafli wody Laura widzi swoje odbicie – chce lepiej siebie poznać. Porównuje swoją podróż do doświadczeń Alicji w Krainie Czarów, wspomina postaci z literatury, które również wiązały życie z morzem – m.in. Kapitana Nemo czy Moby’ego Dicka. Mimo chwilowego zwątpienia odbija się od kryzysu i nie chce odpuścić. Wie, że jeszcze niejedna podróż przed nią. Postanawia podążać własną drogą.

  • PRZESŁANIE

    Podróż Laury jest nie tylko samotną wyprawą po bezkresnych wodach, ale jest również podróżą w głąb siebie – dziewczyna podczas morskiej przygody mierzy się z własnymi słabościami, dojrzewa (psychicznie i fizycznie) oraz odkrywa własne „ja”. Równocześnie pragnie udowodnić światu, który krytykuje jej zachowanie, że sobie poradzi. Autorka w sztuce porusza zagadnienia wolności wyboru, odpowiedzialności oraz ograniczeń jednostki – w tym w świetle oceniającego ją świata. Dramat jest ważnym głosem w dyskusji o prawach dzieci i młodzieży, a także o różnorodności i akceptacji różnych zainteresowań i potrzeb młodych.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    koncepcja zgłoszona do 2. edycji naboru do Programu pisarskiego organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2024 (tekst powstał w ramach Programu pisarskiego)

  • Nagrody i wyróżnienia

    koncepcja wyłoniona w naborze do Programu pisarskiego

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka oraz „POV: masz kilka(naście) lat i… Antologia polskich sztuk dla młodej widowni” – 54. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2024 r.)

Powrót do góry strony