Wróć

O orle nielocie, który miał lęk wysokości

  • Autor/Autorka

    Magda Durda

  • Wiek adresata

    od 7 lat

  • Zalecana na scenę

    lalkową, lalkową z elementami żywego planu

  • opracowanie

    Dominika Zaborowicz-Komendzińska

Tematy

    1. humor
    2. samoakceptacja
    3. wewnętrzna walka
    4. matka
    5. relacje
    6. ojciec
    7. dom
    8. marzenia
    9. miłość
    10. zmiana
    11. bohater
    12. rodzina
    13. wsparcie
    14. zwierzęta
    15. dorosłość
    16. rodzice
    17. stabilizacja
    18. współpraca
    19. przygoda
  • Obsada

    Nielot; Orzeł; Orlica; Kruk; Orliczka; Orlątka; Króliki; Sarna; 2 jaja

  • Streszczenie

    W wielkim gnieździe na skraju lasu przychodzi na świat orle pisklę. Maleństwo od samego początku wykazuje silną chęć latania, jednak rodzice zwlekają z decyzją o wypuszczeniu syna z gniazda – chcą go chronić przed niebezpieczeństwami świata. Kiedy w końcu zapada decyzja o nauce Nielota latania, ten traci początkową werwę i zapał. Jest przerażony wysokością i przestrzenią. Syn zdecydowanie odmawia nauki i na nic rodzicielskie tłumaczenia, że orzeł to ptak lotny, że bez tej umiejętności Nielot nie będzie potrafił zapewnić sobie pożywienia, że nigdy się nie usamodzielni. Niestety młody orzeł zdążył się już przyzwyczaić do wygodnego życia w rodzicielskim gnieździe i nie kwapi się, aby je opuścić. Na szczęście w życiu Nielota pojawia się pewien filozofujący Kruk. To on podejmuje się trudnego zadania uświadomienia Nielotowi, że nie można stać w miejscu, że trzeba działać, że tak naprawdę cała niemoc siedzi w jego głowie i łatwo można się jej pozbyć. Kiedy jednak młody orzeł przełamuje swoje lęki przed swobodnym szybowaniem, nie wykorzystuje nowej umiejętności do polowania, a do zabawy. Rodzice są zmartwieni, że mimo opanowania sztuki latania syn nie poradzi sobie w życiu, bo przecież powietrznymi akrobacjami głodu nie nasyci, nie utrzyma rodziny. Na szczęście w odpowiednim czasie Nielot pojmuje, że nie można żyć samymi przyjemnościami, że w życie trzeba włożyć troszkę wysiłku. Dorasta do decyzji o swoim własnym gniazdku.

  • PRZESŁANIE

    Utwór ten jest alegorią wchodzenia w dorosłość. U wielu młodych myśl o samodzielnym życiu budzi strach, który często prowadzi do niewłaściwych wyborów. I choć początkowo dorosłością można się zachłysnąć, to nigdy nie jest za późno, aby określić priorytety. Trzeba tylko mocno w siebie wierzyć i nie poddawać się, bo jak mówi mądry Kruk: „nie należy mylić strachu przed upadkiem ze strachem przed lataniem”.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2011

  • Konkursy i wyróżnienia

    wyróżnienie w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 32. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2011 r.)

Powrót do góry strony