Opis projektu w prostym języku
Piszesz sztuki teatralne? Tworzysz teksty dla dzieci i młodzieży? Jesteś edukatorką? Jesteś edukatorem? Interesujesz się współczesną dramaturgią dla młodej widowni?
Jeśli na któreś pytanie padła pozytywna odpowiedź, to nasz projekt jest właśnie dla Ciebie!
Projekt sprzyja współpracy między osobami ze środowiska związanego ze współczesną dramaturgią skierowaną do młodego widza, a także wsparciu i kształceniu osób piszących.
Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o ofercie, którą przygotowało dla Ciebie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
- Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Pierwsza edycja odbyła się w 1986 roku.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, a teksty zgłasza się anonimowo.
- Program pisarski
Pierwsza edycja odbyła się w 2023 roku.
Jego formuła to pięć miesięcy intensywnej pracy osób uczestniczących, nad którymi opiekę sprawuje doświadczona osoba. Jej zadaniem jest wsparcie procesu twórczego, którego efektem są gotowe teksty dramatyczne.
Udział w projekcie pozwala znaleźć inspirację i wyrobić warsztat twórczego pisania. Osoby w nim uczestniczące mają zapewnione warunki i narzędzia potrzebne, by stworzyć sztukę teatralną skierowaną do młodej widowni.
Program projektu obejmuje między innymi warsztaty z reżyserką, redaktorką, grupą ekspercką młodzieży.
- Warsztaty dramatopisarskie
Od 2021 roku przynajmniej raz w roku organizujemy warsztaty dramatopisarskie, w których każdy może wziąć udział.
W 2022 roku gościem specjalnym warsztatów był niemiecki dramatopisarz Carsten Brandau. W 2023 roku odbyły się dwie edycje: latem 2023 roku poprowadziły je Magdalena Miklasz i Anna Czernow, a zimą osoby nagrodzone w 34. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.
- Czytania performatywne
Od 2005 roku organizujemy wydarzenie, podczas którego wybrane teksty są prezentowane w formie scenicznych czytań. Zwykle są to prezentacje prapremierowe. Oprócz młodej widowni w spotkaniach biorą udział autorzy i autorki oraz zaproszeni eksperci ze środowiska teatralnego.
W latach 2020–2022 projekt ten był realizowany pod nazwą „Scena Czytana online”, a materiały były udostępniane na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Czytaniu online sztuki „NIEbo i dłoNIE” i „Stalowy wilk” towarzyszyło tłumaczenie na polski język migowy oraz audiodeskrypcja.
W 2023 roku czytania performatywne wróciły na deski Sceny Wspólnej w Poznaniu.
- Spotkania podsumowujące konkurs
Od 1994 roku wydarzeniem towarzyszącym Konkursowi na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży są warsztaty dramatopisarskie. Są one okazją do rozmów o powstających tekstach dla młodych, jak również do dyskusji na temat kondycji współczesnej dramaturgii czy do poszukiwania inspiracji do nowej twórczości dla młodych odbiorców.
W wydarzeniu biorą udział osoby nagrodzone lub wyróżnione w kolejnych edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, wybrani uczestnicy i uczestniczki, a także profesjonaliści związani z twórczością teatralną dla dzieci i młodzieży. Dla autorów i autorek rozpoczynających drogę z pisaniem sztuk teatralnych jest to ważny moment refleksji i przewartościowania dotychczasowego myślenia, a także uruchomienie wrażliwości i szerszego spojrzenia na sztukę dla młodych.
Pierwszym miejscem spotkań była Wyspa Edwarda w Zaniemyślu, a później Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Obrzycku. W roku 2020, w związku z pandemią COVID-19, spotkanie odbyło się online, natomiast w roku 2022 było częścią Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce. Obecnie pokonkursowe spotkania dramatopisarzy odbywają się jesienią każdego roku.
- Działalność edukacyjna
Prowadzimy ją od 2019 roku. Obejmuje ona warsztaty i działania artystyczne, takie jak spotkania twórcze i performatywne, warsztaty oraz publikacje poszerzające perspektywę odbiorczą.
W latach 2019–2021 działalność edukacyjna odbywała się pod szyldem Edu-akcje. Opiekę nad tym projektem sprawowała Sandra Lewandowska.
Co roku przygotowujemy materiały edukacyjne inspirowane tekstami opublikowanymi w serii wydawniczej Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży. W 2023 roku stworzyliśmy scenariusze zajęć inspirowane dramatami z 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.
Materiały te dostępne są na stronie: PROJEKTY
- Katalog nowesztuki.pl
Inspiracją do powstania tej strony internetowej były rozmowy podczas Kongresu Polskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży, który odbył się w Poznaniu w 2005 roku. Uczestnicy tego spotkania wyrazili potrzebę rozpowszechniania informacji o nowych sztukach dla dzieci i młodzieży.
Co znajduje się w katalogu?
• wyszukiwarka sztuk
• informacje o projektach i wydarzeniach związanych ze współczesną dramaturgią dla młodej widowni
• wywiady z osobami związanymi ze sztuką
• szkice i felietony m.in. artystów, krytyków sztuki.
- Forum o sztukach performatywnych
Projekt ten rozpoczęliśmy we wrześniu 2022 roku.
Pierwsza edycja odbyła się pod hasłem: Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce, druga zaś miała tytuł: Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni.
Forum jest miejscem rozmów o wszystkim, co dotyczy sztuk performatywnych dla młodej widowni. Jest to czas na wymianę doświadczeń, poglądów i planów na działania związanych z tymi rodzajami sztuki.
Podczas tego wydarzenia kontynuujemy działania, które mają na celu rozwój teatru dla młodych, m.in. spotkania i warsztaty dramatopisarskie towarzyszące Konkursowi na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.
W każdej edycji wydarzenia rozmowy dotyczą innych przestrzeni sztuk performatywnych dla młodych. Udział może wziąć każda osoba, którą ten temat interesuje.