Wróć

Amaja

 • Autor/Autorka

  Kuba Kapral

 • Wiek adresata

  od 12 lat

 • Zalecana na scenę

  scena dramatyczna i lalkowa

 • Opracowanie

  Katarzyna Grajewska

Tematy

  1. samoakceptacja
  2. humor
  3. relacje
  4. dojrzewanie
  5. nastolatki
  6. wewnętrzna walka
  7. dom
  8. ojciec
  9. samotność
  10. zmiana
  11. bohater
  12. tożsamość
  13. bohaterka
  14. wsparcie
  15. tradycja
  16. przeszłość
  17. równouprawnienie
  18. wyprawa
  19. przyszłość
 • Obsada

  Amaja, Wodzu, Jacuś, Kura, Muły, Kościej

 • Streszczenie

  Jacuś skończył 16 lat i zgodnie z tradycją swego plemienia – tak jak wszyscy chłopcy w jego wieku – musi zostać poddany próbie. Czeka go nocny marsz i nocleg w Ciemnej Dolinie, walka z Kościejem i zdobycie jego kciuka. Tymczasem Jacuś nie pragnie udowadniać swej siły i męstwa. Uwielbia hodować kwiaty, a tej właśnie nocy ma zakwitnąć jego najwspanialszy okaz. Rozmowie – z ukrycia – przysłuchuje się córka Wodza, Amaja, dziewczyna odważna i rezolutna. Nie rozumie, dlaczego w inicjacji nie mogą brać udziału dziewczynki. Kłóci się z ojcem, udowadnia, że tradycje powinno się zmieniać. Amaja przekonuje Jacusia do „zamiany ról” i sama rusza w przebraniu z Wodzem i chłopcami: Kurą i Mułym do Ciemnej Doliny. Podczas drogi Wodzu rozmawia z Amają-Jacusiem o typowych zachowaniach dziewcząt i chłopców. Amaja dzieli się swoimi przemyśleniami. Kura i Muły są zaniepokojeni bliskością Kościeja. Kiedy Wodzu inscenizuje atak Kościeja-atrapy zakończony zwycięstwem, wszyscy są usatysfakcjonowani prócz Amai, której nie przekonuje legenda o Kościeju. Chciałaby zmierzyć się naprawdę z niebezpieczeństwem. W nocy spotyka się z prawdziwym Kościejem. Mówi mu o zmianach we współczesnym świecie i sile kobiet. Mądrym podstępem zdobywa jego kciuk. Zmagania z Kościejem budzą pozostałych, pojawia się także Jacuś. Wodzu w poważnej rozmowie z córką zgadza się, że na tradycyjne zachowania i podziały trzeba spojrzeć na nowo. Obiecuje, że skorzysta z pomocy Amai.

 • PRZESŁANIE

  Tradycję kształtujemy sami, z pełną świadomością zmian zachodzących we współczesnym świecie. Szacunek dla obyczaju musi być zrównoważony rozsądną obserwacją teraźniejszości. Sztuka jest ważnym głosem w dyskusji o prawach kobiet, a także o różnorodności potrzeb, zachowań, zainteresowań, postaw obu płci. Istotny problem został poruszony w tekście dla dzieci i młodzieży, bo przecież wszyscy uczestniczymy w przemianach naszego świata.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2019

 • nagrody i wyróżnienia

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 45. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2019 r.)

Powrót do góry strony