Anioł, diabeł i malarz
-
Autor/Autorka
Jerzy Rochowiak
-
Wiek adresata
od 7 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Opracowanie
Malina Prześluga
-
Obsada
Malarz; Anioł; Diabeł; Dyrektor Galerii
-
Streszczenie
W skromnej pracowni artysta próbuje stworzyć obraz. Gdy szuka natchnienia, Dyrektor Galerii oznajmia, że jego dzieła nikomu się nie podobają, a Malarzowi grozi wyrzucenie z pracowni. Wszystko może się zmienić, jeśli namaluje taki obraz, że „wszystkim otworzą się oczy”. Ma czas do świtu. Gdy próbuje zebrać myśli, z płótna wyskakuje Diabeł. Ma rozkaz, by ‘zmalować’ coś wyjątkowego, a w piekle – jest nudno. W tym momencie zjawia się Anioł. Chce pomóc. Opuścił swe strony, ponieważ zapodział smyczek i boi się wrócić. Przybysze kłócą się, po czym Diabeł znika, by przynieść Aniołowi nowy smyczek. Jak się okazuje, ukradł go niebiańskiemu koncertmistrzowi. Za ten wybryk dostaje się Aniołowi – ma wziąć do nieba obraz swojej muzyki. Malarz, natchniony anielskim śpiewem, tworzy arcydzieło, upiększone pyłem skrzydeł i diabelskim znamieniem. Zyskuje uznanie, jeszcze zanim obraz wychodzi na światło dzienne. Anioł i Diabeł znikają, Malarz postanawia szukać ich w nienamalowanych obrazach.
-
PRZESŁANIE
Rzecz o prawdziwej pasji. Prosta i przyjemna fabuła, poetyckie, momentami zabawne dialogi, całość bardzo plastyczna, pobudzająca wyobraźnię. Opowieść o zwykłym świecie z udziałem niezwykłych postaci, dzięki czemu mogą dokonywać się cuda, takie jak namalowanie muzyki niebios. Ciepła powiastka o natchnieniu i odrobinie koniecznego szaleństwa.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2000
-
nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)