Autor/Autorka
Marta Guśniowska
Wiek adresata
od 7 lat
Zalecana na scenę
lalkową z elementami żywego planu
opracowanie
Dominika Zaborowicz
Tematy
Obsada
Kowal; Koń; Mucha; Szewc; Kupiec; Hrabia; Hrabianka; Much; Kasztanka; Wróżka; Chór
Streszczenie
Praca w kuźni nie należy do łatwych ani przyjemnych. Wie o tym pewien Kowal, który ciężko pracuje, kując podkowy. Czas urozmaicają mu pogawędki z jego towarzyszem Koniem i wizyty pewnej niezwykle gadatliwej Muchy, nieszczęśliwie w Koniu zakochanej. I choć wydawałoby się, że jest on człowiekiem szczęśliwym, to czasami marzy o ciekawszym życiu i lżejszej pracy. Aż pewnego dnia w kuźni zjawia się Wróżka – w zamian za podkucie koni pozostawia Kowalowi imbryk. Jest to imbryk magiczny, każdy kto napije się z niego herbaty, proponuje Kowalowi zamianę na… pracę. W taki oto sposób Kowal początkowo zamienia się z Szewcem i zaczyna szyć buty, potem prowadzi sklep Kupca, aż wreszcie magiczna moc imbryka działa na Hrabiego, który proponuje Kowalowi swój dwór. Jednak ta przeprowadzka nie sprawia radości ani jemu, ani Koniowi. Obaj czują się wyobcowani w tym dystyngowanym świecie i najzwyczajniej nudzą się, nic nie robiąc. Kowal rozumie, że jego miejsce jest w kuźni i postanawia tam wrócić. Wraca, ale już nie sam, bo towarzyszy mu zakochana w nim Hrabianka.
PRZESŁANIE
„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – można wyczytać między wierszami utworu. Czasem mamy jakieś nieuzasadnione tęsknoty i pragnienia, bywa, że zazdrościmy innym życia. Jednak niekiedy nasze wyobrażenia nie pokrywają się z naszymi potrzebami. Każdy przywykł do czegoś innego, ma swoje miejsce w świecie i tego powinien się trzymać.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2006
Nagrody i wyróżnienia
nagroda główna w ww. Konkursie
Prapremiera
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, reż. Irena Dragan, październik 2007
Premiera
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, reż. Petr Nosálek, wrzesień 2009
Wrocławski Teatr dla Dzieci, reż. Edward Kalisz, styczeń 2013
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 22. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2006 r.)