Autor/Autorka
Liliana Bardijewska
Wiek adresata
od 10 lat
Zalecana na scenę
lalkową
opracowanie
Zofia Jakubowska
aktualizacja (2022 rok)
Agata Łukaszewicz
Tematy
Obsada
Jasiek; Rycerz I; Rycerz II; Król; Królewna; Żebraczka; Kowal; Młynarz; Kramarka i Tłum
Streszczenie
Dwaj rycerze dewastują młyn, głośno się przy tym śmiejąc. Na jarmarku, ku uciesze tłumu, demolują stragany. Ośmieszają spotkaną na rozstajach dróg Żebraczkę. Za każdym razem otrzymują od niej ostrzeżenie ‒ przemoc, którą stosują, obróci się przeciwko nim. Na niebie pojawia się złowrogi cień ptaka. Jasiek, pomocnik Kowala, ulega jego namowom i udaje się na zamek, by obejrzeć turniej rycerski. Po drodze pomaga Młynarzowi i Kramarce (zabiera do węzełka ich nieszczęścia: ludzką drwinę i łzy) oraz dzieli się chlebem z Żebraczką. W zamian za pomoc dostaje od niej węzełek z trzema dobrymi radami. Na zamku zaczyna się turniej. Zawodom w strzelaniu do ptaka, zaproponowanym przez rycerzy, sprzeciwia się Jasiek. Spłoszony ptak ucieka. Ziszcza się ostrzeżenie Żebraczki ‒ cały kraj zaczyna łkać, więdną kwiaty i drzewa, wszystko staje się szare. Jasiek i Rycerze wyruszają na poszukiwania ptaka. Rady otrzymane od Żebraczki pomagają sprawić, by świat znów stał się barwny. Królewna wybiera Jaśka na swojego męża.
PRZESŁANIE
Sztuka została napisana w klasycznej konwencji baśniowej, morał i przesłanie przekazują dwie postaci: Żebraczka oraz Kowal. Przemoc, drwina i buta Rycerzy sprowadza na królestwo nieszczęście. Dopiero empatyczne, solidarne z ofiarami przemocy zachowanie Jaśka przynosi zmianę, który w zamian dostaje porady, jak przywrócić szczęście w królestwie. W finale cierpliwość i rozsądek odmieniają nawet Rycerzy.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1994
Nagrody i wyróżnienia
II nagroda w ww. Konkursie
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 7. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1994 r.), nakład wyczerpany