Autor/Autorka
Zbigniew Kopalko
Wiek adresata
od 7 lat
Zalecana na scenę
lalkową
Opracowanie
Marek Ciunel
Obsada
Bidasari; Semele – zła królowa; Ageja – ochmistrzyni; Itu-Itam – derwisz; Indrana – król; Krisznaputra; Muślinowe Wróżki; Złota Ryba; dwórki
Streszczenie
Bajkowe miasto Indrapura. Zielony derwisz Itu-Itam zabiera znad brzegu rzeki płaczącą dziewczynkę Bidasari. To sierota, dla której Itu-Itam (czyli: Wszędzie) postanawia zostać przybranym ojcem. Aby śmierć i choroby nie mogły zagrozić dziecku, derwisz zamyka w Złotej Rybie jej duszę. Dziewczynka staje się z czasem mądrą i piękną kobietą – na tyle piękną, że zła królowa Semele czuje się zagrożona. Wzywa Bidasari i nakazuje wyjawić tajemnicę jej piękna i nieśmiertelności. Wtrącona do więzienia i torturowana ulega. Królowa odbiera Itu-Itam Złotą Rybę. Wypuszcza derwisza i dziewczynę do domu, ale odtąd życie i zdrowie Bidasari staje się igraszką nastrojów Semele. Król Indrana i jego towarzysz Krisznaputra w drodze do pałacu zatrzymują się przed domkiem Bidasari. Krisznaputra zakochuje się w niej, kiedy podaje podróżnym dzban z wodą. Dziewczyna przyjmuje oświadczyny rycerza, obawia się jednak o swój los, gdyby przyszło jej pokazać się ponownie na dworze Semele. Krisznaputra przysięga Bidasari odzyskać Złotą Rybę. Tymczasem Ryba uwalnia się sama. Królowa wyznacza nagrodę dla tego, kto ją odnajdzie. W rzece nurkuje sam Król, nurkuje również Krisznaputra – bezskutecznie. Dopiero Itu-Itam wyławia Złotą Rybę. Derwisz oddaje ją posłusznie swemu królowi Indranie. Indrana – zwraca ją z kolei Bidasari. Derwisz przyznaje, że zamykając duszę dziewczyny w Złotej Rybie, popełnił błąd. Król zgadza się na ślub swego towarzysza Krisznaputry z Bidasari.
PRZESŁANIE
Sztuka jest piękną metaforą nadopiekuńczości oraz przypowieścią o nieuchronności przeznaczenia. Ludzie popełniają tu niebezpieczne błędy, ale umieją się do nich przyznać i to jest chyba najcenniejsze.
Źródło pochodzenia tekstu
Centralna Biblioteka Repertuarowa dla Dzieci i Młodzieży
Lokalizacja
Biblioteka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku