Był kiedyś raj
-
Autor/Autorka
Elżbieta Wojnarowska
-
Wiek adresata
od 12 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Opracowanie
Marta Zielińska
-
Obsada
Policjanci; Siostra Dyżurna; Mirka; Ramona; Biba; Nauczyciel; Kazik; Dziewczyna I, II, III, IV; Stróż; Chłopak I, II, III, IV; Kasjerka; Ludzie; Ekspedientka; Mały; Filip; Siostra Zuzanna; Mężczyzna; Meliniarka; Rumuni; Weterynarz; Aptekarka; Kontroler; Ludzie w szpitalu; Personel; Staruszka; Student
-
Streszczenie
Mirka trafia do poprawczaka prowadzonego przez zakonnice, gdzie gnębią ją wulgarne koleżanki, zwłaszcza Ramona. Którejś nocy nauczyciel wuefu molestuje Mirkę, a dziewczyny gwałcą szczotką do klozetu. Mirka ucieka. Włóczy się po ulicach i dworcu, na którym przyczepia się do niej Mały. Od tej chwili razem próbują zdobyć coś do jedzenia. Ponieważ nikt im nie chce pomóc, kradną bułki. Wyjeżdżają poza miasto kolejką podmiejską. Odnajdują stary barak, w którym zasypiają. W baraku mieszka jednak Filip, który po powrocie wyrzuca ich. Śpią w aucie. Rankiem na targowisku Mirka ratuje Filipa z opresji i od tej chwili żyją razem, utrzymując się z kradzieży. W baraku atakuje ich Mężczyzna, Mirka zostaje ranna. Udaje im się jednak uciec i schronić w komorze ciepłowniczej, w której mieszkają też Rumuni. Filip szuka leków dla Mirki u weterynarza. Znowu muszą uciekać, ponieważ na komorę napada grupa chłopaków. Trójka bohaterów przenosi się na działki, zbliża do siebie, prowadzi szczere rozmowy i… nadal kradnie. Podczas jednej z akcji gubi się Mały. Staje się to powodem kłótni. Filip kupuje Mirce adidasy. Tego samego dnia napada ich Ramona z grupą mężczyzn. Filip i Mirka, straszliwie pobici, idą na kolejną kradzież. Mirka jest słaba i prosi o pomoc Staruszkę, a Filip wykorzystuje tę sytuację, by ją okraść. Później zdobywa broń, napada na kantor, a potem wraz z Mirką na weterynarza. Tam pojawia się policja. Oboje trafiają do aresztu.
-
PRZESŁANIE
Nawet w sytuacjach beznadziejnych, gdy świat wartości zostaje zachwiany, możliwy jest szacunek dla drugiego człowieka, dążenie do uczciwego życia oraz ponoszenie konsekwencji własnych czynów.
-
rok powstania tekstu
2000
-
Lokalizacja
Materiał archiwalny