Autor:
Krystyna Berwińska
Streszczenie:
Sztuka rozgrywa się współcześnie w domku letniskowym w lesie, gdzie pod opieką babci spędza wakacje grupa dzieci i para studentów. Wszyscy czekają na przyjazd gości z zagranicy – dzieci uczestników sympozjum ekologicznego. W tym czasie Jacek, „ekowariat”, postanawia na własną rękę pokrzyżować szyki grasującym w okolicy kłusownikom. Na miejsce odwozi go Julia, która obiecuje odebrać ze stacji zagranicznych gości. Okazuje się jednak, że nie dociera na miejsce. Dzieci przywozi do leśnego domku policjant, który dowiedziawszy się o zaginięciu Julii natychmiast podejmuje poszukiwania. Wraca Jacek, ale jego śladem, wkrada się do domku Kłusownik. Grozi on dzieciom i przyznaje się do porwania Julii. Sytuację ratuje mały Francuz - korzystając z zamieszania, wykręca z samochodu „palec rozdzielacza”. Dzieciom udaje się pojmać kłusownika i zatrzymać go do powrotu policjanta i Julii. Wszystko kończy się dobrze, nikomu już nie dzieje się krzywda, a las zostaje uratowany.
Przesłanie:
Sztuka wyraźnie proekologiczna. Uczy szacunku do przyrody i drugiego człowieka. Wdzięcznie i bez zbędnego dydaktyzmu mówi o różnicach międzykulturowych, trudnościach w kontakcie i przełamywaniu barier.
Wiek adresata:
od 10 lat
Obsada:
Para studentów: Julia i Jacek; dzieci: Kuba i Ola; Babcia; Policjant; Andre - chłopiec z Francji; Carmen - dziewczynka z Włoch; Daniel - chłopczyk z Izraela; Kłusownik.
Zalecana na scenę:
teatru telewizji, dramatyczną
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Mlodziezy organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1993
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 4. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (nakład wyczerpany)
Opracowanie:
Agata Włodarczyk