Wróć

Był las. Sztuka w trzech scenach

 • Autor/Autorka

  Krystyna Berwińska

 • Wiek adresata

  od 10 lat

 • Zalecana na scenę

  teatru telewizji, dramatyczną

 • opracowanie

  Agata Włodarczyk

 • aktualizacja (2022 rok)

  Agata Łukaszewicz

Tematy

  1. babcia
  2. ekologia
  3. las
  4. humor
  5. wakacje
  6. konflikt
  7. nastolatki
  8. rodzeństwo
  9. zwierzęta
  10. współpraca
  11. przyjaźń
  12. przyroda
 • Obsada

  Para studentów: Julia i Jacek; dzieci: Kuba i Ola; Babcia; Policjant; Andre – chłopiec z Francji; Carmen – dziewczynka z Włoch; Daniel – chłopczyk z Izraela; Kłusownik

 • Streszczenie

  Sztuka rozgrywa się w domku letniskowym w lesie, gdzie pod opieką babci wakacje spędza grupa dzieci oraz para studentów. Wszyscy czekają na przyjazd gości z zagranicy – dzieci uczestników sympozjum ekologicznego. W tym czasie Jacek, ekoaktywista, postanawia na własną rękę przeszkodzić grasującym w okolicy kłusownikom. Na miejsce odwozi go Julia, która obiecuje odebrać ze stacji zagranicznych gości. Okazuje się jednak, że nie dociera na stację. Dzieci przywozi do leśnego domku policjant, który dowiedziawszy się o zaginięciu Julii, natychmiast podejmuje poszukiwania. Wraca Jacek, ale jego śladem dociera do domku Kłusownik. Grozi dzieciom i przyznaje się do porwania Julii. Sytuację ratuje Andre ‒ korzystając z zamieszania, wykręca z samochodu „palec rozdzielacza”. Babci, Jackowi i dzieciom udaje się pojmać kłusownika i zatrzymać go do powrotu policjanta i Julii. Wszystko kończy się dobrze, a las zostaje uratowany.

  W tekście pojawiają się postaci wprowadzające komizm do utworu: postać policjanta oraz niedosłysząca babcia, która w finale okazuje się osobą słyszącą („kiedy trzeba”), a także niezwykle sprawną fizycznie – wspólnie z Andre unieszkodliwia samochód kłusownika. Źródłem żartów językowych zawartych w utworze są kłopoty komunikacyjne wynikające z nieznajomości języków obcych przez dzieci.

 • PRZESŁANIE

  Sztuka ma wydźwięk proekologiczny, zwraca uwagę na potrzebę ochrony przyrody w kontekście ogólnokrajowym. W tekście obecny jest także wątek kontaktów międzynarodowych, tolerancji, otwartości na inne kultury. Mimo że początkowo w wypowiedziach dzieci pojawiają się stereotypy czy uprzedzenia, dzięki współpracy międzynarodowa grupa dzieci i dorosłych finalnie jest w stanie przezwyciężyć zagrożenie ze strony kłusownika.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1993

 • Nagrody i wyróżnienia

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 4. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1993 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony