Wróć

Była kiedyś planeta Ziemia. Sztuka dla dzieci młodszych

 • Autor/Autorka

  Lucyna Legut

 • Wiek adresata

  od 5 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną

 • Opracowanie

  Emilia Stankiewicz

 • aktualizacja (2022 rok)

  Agata Łukaszewicz

Tematy

  1. konflikt
  2. matka
  3. nastolatki
  4. ojciec
  5. wojna
  6. samotność
  7. zauroczenie
  8. rodzina
  9. miłość
  10. rodzice
  11. bohaterka
  12. przeszłość
  13. równouprawnienie
  14. przyszłość
 • Obsada

  Bielina (mama); Bielas (tata); Bielinka (córka); Pan Barwny (opiekun Barwinki); Barwinka (młoda panienka); Pani Zielona (mama); Zielinek (syn Pani Zielonej)

 • Streszczenie

  Na Białą Planetę przybywają Bielas, Bielina i Bielinka. Zamierzają na niej zamieszkać, ponieważ ich planeta została zniszczona. Dołączają do nich Barwny i Barwinka ‒ planeta Barwinezja również uległa zniszczeniu. Nie podoba się to rodzicom Bielinki, którzy chcą mieć nową planetę tylko dla siebie. Dziewczynki zaprzyjaźniają się, Barwinka opowiada Bielince o planecie Ziemia, która rozpadła się pod wpływem konfliktów pomiędzy Ziemianami. Barwny maluje pół planety na kolorowo. Po pewnym czasie dołącza do nich Zielona ze swym synem Zielinkiem z planety Zieleniak. Chłopiec zakochuje się z wzajemnością w Barwince, a dorośli kłócą się o pierwszeństwo na nowej planecie. Zielona chce uczynić swoimi poddanymi mieszkańców planety, których traktuje z pogardą. Zdając sobie z tego sprawę, Bielas i Barwny postanawiają podstępem wyprawić ją na jej starą planetę. Przebrani za posłańców z Zieleniaka przynoszą depeszę wzywającą do powrotu. Przypadkowo list czyta Bielina i myśli, że skierowany jest do niej. Obie panie przygotowują się do drogi, zostawiając swoje rodziny bez słowa wyjaśnienia. Dzieci szukają rodziców. Coraz bardziej boją się i sądzą, że na planecie grasuje potwór. Dzieci i panowie postanawiają zamienić się w potwory. Straszą Bielinę i Zieloną, jednak prawda wychodzi na jaw i wszyscy się zaprzyjaźniają.

 • PRZESŁANIE

  Dramat ukazuje potrzebę tolerancji, współpracy i poszanowania różnorodności w czasach, gdy różne grupy szukają bezpiecznych miejsc do życia. Planeta, która nie należy do nikogo, jest zasiedlana przez różnorodnych bohaterów, którzy przestają ze sobą walczyć dopiero, gdy doświadczają strachu i niebezpieczeństwa. Finałowa piosenka niesie ze sobą przekonanie, że miłość i przyjaźń są spoiwami różnorodnej ludzkiej rodziny.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznania w roku 1993

 • nagrody i wyróżnienia

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 4. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1993 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony