Wróć

Była kiedyś planeta Ziemia. Sztuka dla dzieci młodszych

  • Autor/Autorka

    Lucyna Legut

  • Wiek adresata

    od 5 lat

  • Zalecana na scenę

    dramatyczną

  • Opracowanie

    Emilia Stankiewicz

  • aktualizacja (2022 rok)

    Agata Łukaszewicz

Tematy

    1. konflikt
    2. matka
    3. nastolatki
    4. zauroczenie
    5. ojciec
    6. wojna
    7. samotność
    8. rodzina
    9. miłość
    10. bohaterka
    11. rodzice
    12. przeszłość
    13. równouprawnienie
    14. przyszłość
  • Obsada

    Bielina (mama); Bielas (tata); Bielinka (córka); Pan Barwny (opiekun Barwinki); Barwinka (młoda panienka); Pani Zielona (mama); Zielinek (syn Pani Zielonej)

  • Streszczenie

    Na Białą Planetę przybywają Bielas, Bielina i Bielinka. Zamierzają na niej zamieszkać, ponieważ ich planeta została zniszczona. Dołączają do nich Barwny i Barwinka ‒ planeta Barwinezja również uległa zniszczeniu. Nie podoba się to rodzicom Bielinki, którzy chcą mieć nową planetę tylko dla siebie. Dziewczynki zaprzyjaźniają się, Barwinka opowiada Bielince o planecie Ziemia, która rozpadła się pod wpływem konfliktów pomiędzy Ziemianami. Barwny maluje pół planety na kolorowo. Po pewnym czasie dołącza do nich Zielona ze swym synem Zielinkiem z planety Zieleniak. Chłopiec zakochuje się z wzajemnością w Barwince, a dorośli kłócą się o pierwszeństwo na nowej planecie. Zielona chce uczynić swoimi poddanymi mieszkańców planety, których traktuje z pogardą. Zdając sobie z tego sprawę, Bielas i Barwny postanawiają podstępem wyprawić ją na jej starą planetę. Przebrani za posłańców z Zieleniaka przynoszą depeszę wzywającą do powrotu. Przypadkowo list czyta Bielina i myśli, że skierowany jest do niej. Obie panie przygotowują się do drogi, zostawiając swoje rodziny bez słowa wyjaśnienia. Dzieci szukają rodziców. Coraz bardziej boją się i sądzą, że na planecie grasuje potwór. Dzieci i panowie postanawiają zamienić się w potwory. Straszą Bielinę i Zieloną, jednak prawda wychodzi na jaw i wszyscy się zaprzyjaźniają.

  • PRZESŁANIE

    Dramat ukazuje potrzebę tolerancji, współpracy i poszanowania różnorodności w czasach, gdy różne grupy szukają bezpiecznych miejsc do życia. Planeta, która nie należy do nikogo, jest zasiedlana przez różnorodnych bohaterów, którzy przestają ze sobą walczyć dopiero, gdy doświadczają strachu i niebezpieczeństwa. Finałowa piosenka niesie ze sobą przekonanie, że miłość i przyjaźń są spoiwami różnorodnej ludzkiej rodziny.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznania w roku 1993

  • nagrody i wyróżnienia

    wyróżnienie w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 4. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1993 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony