Wróć

Chłopiec i świat

 • Autor/Autorka

  Liliana Bardijewska

 • Wiek adresata

  od 5 lat

 • Zalecana na scenę

  lalkową, dramatyczną

 • opracowanie

  Sandra Lewandowska

 • Rok powstania tekstu

  2019

 • Obsada

  Chłopiec, Szpak Notak, Gruszka Klapsa, Narrator, Wielkolud, Waran Taran, Hipopotam, Hiena, Pająk, Smok, Ulęgałki, Flaming i inni (Zając, Gąsienica, Wróble, Żółw, Struś, Choinka, Zające, Forteca, Grusza, Gniazdo, Mama, Tata)

 • Streszczenie

  Tytułowy Chłopiec poszukuje swojej tożsamości, swojego imienia, przemierzając wielki świat. W wędrówce towarzyszy mu Szpak Notak i Gruszka Klapsa. Po drodze trafiają do Wielkoluda Wspaniałego, któremu poddani przynoszą codzienne prezenty celem pocieszenia i rozśmieszenia. Bohaterowie proszą, by władca podzielił się jednym ze swoich imion z Chłopcem. Niestety, okazuje się, że jest w posiadaniu tylko jednego. Chłopiec uznaje więc, że najlepszym prezentem dla niego będzie uśmiech króla. W ramach wdzięczności Chłopiec zostaje obdarowany literą W. Kolejnym bohaterem na ich drodze jest wahający się Hipopotam, któremu Chłopiec i jego towarzysze pokazują, czym jest działanie i podejmowanie decyzji. W zamian za to Hipopotam daje Chłopcu literę O jak odkrycie. W labiryncie luster Pająk daje Chłopcu literę „Ś” jak śmiałość. Ulęgałki podpowiadają, że poszukiwane „nie wiadomo czego” kryje się w sezamie strzeżonym przez Smoka Smoczysława. Smok decyduje się oddać skarb w zamian z Klapsę. Jego podstęp zostaje zdemaskowany. Smok ze skarbem zapada się pod ziemię, a Ulęgałki wręczają Chłopcu literę J jak jedność. Kolejna na drodze jest Forteca w kształcie tortu, która kończy 200 lat. Tam spotykają m.in. Choinkę i Flaminga. Rozpoczyna się rozmowa na temat daty urodzin. Chłopiec jej nie pamięta, więc od Flaminga otrzymuje literę U jak urodziny. Zmęczeni wędrowcy zaczynają układać rebus. W tym momencie wyrasta grusza z gniazdem – dom Klapsy i Szpaka. Od Gruszy Chłopiec dostaje literę D i odnajduje to, czego szukał, tworząc słowo DOM. W oknie domu pojawia się Mama, zrzucająca literę T. Chłopiec odkrywa, ze ma na imię Wojtuś. W drzwiach staje Tata. Rodzice cieszą się z narodzin syna.

 • PRZESŁANIE

  Sztuka opowiada o wędrowaniu, poznawaniu i doświadczaniu świata, a także poszukiwaniu siebie w tym wielkim świecie. Tytułowy bohater próbuje odkryć, kim jest i dokąd zmierza; w drodze poznaje, czym są uniwersalne wartości. Szczególnie ważne okazuje się posiadanie przyjaciół, ich pomoc i wsparcie, bo jednocząc się zawsze zdziałamy więcej. Czasem to, czego tak usilnie poszukujemy – znajduje się bardzo blisko, czeka na nas w domu. Życie przyrównane zostaje do nieustającej wędrówki, rozpoczynającej się w chwili naszych narodzin.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do 30. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

 • Nagrody i wyróżnienia

  wyróżnienie honorowe w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony