Wróć

Chodź na słówko 3

  • Autor/Autorka

    Malina Prześluga

  • Wiek adresata

    od 9 lat

  • Zalecana na scenę

    lalkową, dramatyczną

  • Opracowanie

    Sandra Lewandowska

Tematy

    1. samoakceptacja
    2. humor
    3. dojrzewanie
    4. konflikt
    5. matka
    6. relacje
    7. nastolatki
    8. dom
    9. marzenia
    10. rodzeństwo
    11. ojciec
    12. tożsamość
    13. zmiana
    14. bohater
    15. rodzina
    16. miłość
    17. bohaterka
    18. rodzice
    19. wsparcie
    20. współpraca
    21. stabilizacja
    22. wyprawa
    23. przyszłość
  • Obsada

    Kula, Toperz, A – Ami, B – Bó, C – Car, Brzydkie Słowo, Autorka, Pikacz, Kura, GPS, Slang, Hasztag, Język Ciała/Mowa Ciała

  • Streszczenie

    Sztuka jest trzecią częścią przygód bohaterów-słów, znanych z dramatów „Chodź na słówko” oraz „Chodź na słówko 2”. Dorastające dzieci Kuli i Toperza: A, B i C przechodzą właśnie etap buntu, a rodzice próbują nawiązać z nimi kontakt. Niestety A zamyka się w pokoju i twierdzi, że nie jest A. Natomiast jej bracia wracają spóźnieni do domu i nie zamierzają się z tego nikomu wytłumaczyć. Kula i Toperz wspominają czasy, kiedy się poznali, i liczą na to, że wujek Brzydkie Słowo porozumie się z młodzieżą. Tymczasem rodzeństwo ucieka z domu, pozostawiając tylko list. Toperz i Brzydkie Słowo decydują się na poszukiwanie i namawiają Kulę, by ta została w domu i poczekała na powrót wszystkich domowników. Dwójka przyjaciół zaczyna swoją przygodę od konfrontacji z Autorką, która udziela im rady, że: „język to nie tylko słowa” i wysyła w świat, „podarowując” na drogę GPS-a. Ten w wyniku słownego nieporozumienia chce zaprowadzić ich do Rosji. Ostatecznie jednak udziela rady ojcu, aby w swoich poszukiwaniach kierował się sercem. Brzydkie Słowo proponuje Toperzowi, by udali się w „slang”, bo tam najlepiej odnajduje się młodzież. Pojawienie się Slanga i Hasztga pozwala namierzyć trójkę uciekinierów i doprowadza przyjaciół na lotnisko Chopina. Do bohaterów dociera sens słów Autorki, a spotkanie z Językiem Ciała uświadamia Toperzowi, w jaki sposób znajdzie pociechy. W końcu udaje się odnaleźć dzieci, które nie są już tylko literami, ale pełnymi słowami i znalazły swoje miejsce w różnych słownikach. Tata-Toperz jest z nich dumny i zabiera wszystkich do stęsknionej mamy-Kuli.

  • PRZESŁANIE

    Sztuka porusza temat trudności komunikacyjnych, wynikających m.in. z niezrozumienia potrzeb drugiej osoby, problemów ze słuchaniem siebie nawzajem. Pomimo wielu przeciwieństw, posługiwania się innymi językami przez dorosłych i dorastające dzieci, można jednak znaleźć drogę do porozumienia. Wystarczy kierować się sercem, wspierać, być obok. To dramat o poznawaniu swojej tożsamości i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, a także o kształtowaniu odpowiedzialności za siebie i innych.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    od autorki

  • rok powstania tekstu

    2019

  • prapremiera

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, reż. Jerzy Moszkowicz, 27 września 2019

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i 47. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2020 r.)

Powrót do góry strony