Wróć

Chodź na słówko 3

 • Autor/Autorka

  Malina Prześluga

 • Wiek adresata

  od 9 lat

 • Zalecana na scenę

  lalkową, dramatyczną

 • Opracowanie

  Sandra Lewandowska

Tematy

  1. humor
  2. samoakceptacja
  3. konflikt
  4. matka
  5. relacje
  6. nastolatki
  7. dojrzewanie
  8. dom
  9. marzenia
  10. rodzeństwo
  11. ojciec
  12. rodzina
  13. miłość
  14. tożsamość
  15. zmiana
  16. bohater
  17. rodzice
  18. wsparcie
  19. bohaterka
  20. współpraca
  21. stabilizacja
  22. wyprawa
  23. przyszłość
 • Obsada

  Kula, Toperz, A – Ami, B – Bó, C – Car, Brzydkie Słowo, Autorka, Pikacz, Kura, GPS, Slang, Hasztag, Język Ciała/Mowa Ciała

 • Streszczenie

  Sztuka jest trzecią częścią przygód bohaterów-słów, znanych z dramatów „Chodź na słówko” oraz „Chodź na słówko 2”. Dorastające dzieci Kuli i Toperza: A, B i C przechodzą właśnie etap buntu, a rodzice próbują nawiązać z nimi kontakt. Niestety A zamyka się w pokoju i twierdzi, że nie jest A. Natomiast jej bracia wracają spóźnieni do domu i nie zamierzają się z tego nikomu wytłumaczyć. Kula i Toperz wspominają czasy, kiedy się poznali, i liczą na to, że wujek Brzydkie Słowo porozumie się z młodzieżą. Tymczasem rodzeństwo ucieka z domu, pozostawiając tylko list. Toperz i Brzydkie Słowo decydują się na poszukiwanie i namawiają Kulę, by ta została w domu i poczekała na powrót wszystkich domowników. Dwójka przyjaciół zaczyna swoją przygodę od konfrontacji z Autorką, która udziela im rady, że: „język to nie tylko słowa” i wysyła w świat, „podarowując” na drogę GPS-a. Ten w wyniku słownego nieporozumienia chce zaprowadzić ich do Rosji. Ostatecznie jednak udziela rady ojcu, aby w swoich poszukiwaniach kierował się sercem. Brzydkie Słowo proponuje Toperzowi, by udali się w „slang”, bo tam najlepiej odnajduje się młodzież. Pojawienie się Slanga i Hasztga pozwala namierzyć trójkę uciekinierów i doprowadza przyjaciół na lotnisko Chopina. Do bohaterów dociera sens słów Autorki, a spotkanie z Językiem Ciała uświadamia Toperzowi, w jaki sposób znajdzie pociechy. W końcu udaje się odnaleźć dzieci, które nie są już tylko literami, ale pełnymi słowami i znalazły swoje miejsce w różnych słownikach. Tata-Toperz jest z nich dumny i zabiera wszystkich do stęsknionej mamy-Kuli.

 • PRZESŁANIE

  Sztuka porusza temat trudności komunikacyjnych, wynikających m.in. z niezrozumienia potrzeb drugiej osoby, problemów ze słuchaniem siebie nawzajem. Pomimo wielu przeciwieństw, posługiwania się innymi językami przez dorosłych i dorastające dzieci, można jednak znaleźć drogę do porozumienia. Wystarczy kierować się sercem, wspierać, być obok. To dramat o poznawaniu swojej tożsamości i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, a także o kształtowaniu odpowiedzialności za siebie i innych.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  od autorki

 • rok powstania tekstu

  2019

 • prapremiera

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, reż. Jerzy Moszkowicz, 27 września 2019

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i 47. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2020 r.)

Powrót do góry strony
Oval