Chodź na słówko 3
-
Autor/Autorka
Malina Prześluga
-
Wiek adresata
od 9 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową, dramatyczną
-
Opracowanie
Sandra Lewandowska
Tematy
-
Obsada
Kula, Toperz, A – Ami, B – Bó, C – Car, Brzydkie Słowo, Autorka, Pikacz, Kura, GPS, Slang, Hasztag, Język Ciała/Mowa Ciała
-
Streszczenie
Sztuka jest trzecią częścią przygód bohaterów-słów, znanych z dramatów „Chodź na słówko” oraz „Chodź na słówko 2”. Dorastające dzieci Kuli i Toperza: A, B i C przechodzą właśnie etap buntu, a rodzice próbują nawiązać z nimi kontakt. Niestety A zamyka się w pokoju i twierdzi, że nie jest A. Natomiast jej bracia wracają spóźnieni do domu i nie zamierzają się z tego nikomu wytłumaczyć. Kula i Toperz wspominają czasy, kiedy się poznali, i liczą na to, że wujek Brzydkie Słowo porozumie się z młodzieżą. Tymczasem rodzeństwo ucieka z domu, pozostawiając tylko list. Toperz i Brzydkie Słowo decydują się na poszukiwanie i namawiają Kulę, by ta została w domu i poczekała na powrót wszystkich domowników. Dwójka przyjaciół zaczyna swoją przygodę od konfrontacji z Autorką, która udziela im rady, że: „język to nie tylko słowa” i wysyła w świat, „podarowując” na drogę GPS-a. Ten w wyniku słownego nieporozumienia chce zaprowadzić ich do Rosji. Ostatecznie jednak udziela rady ojcu, aby w swoich poszukiwaniach kierował się sercem. Brzydkie Słowo proponuje Toperzowi, by udali się w „slang”, bo tam najlepiej odnajduje się młodzież. Pojawienie się Slanga i Hasztga pozwala namierzyć trójkę uciekinierów i doprowadza przyjaciół na lotnisko Chopina. Do bohaterów dociera sens słów Autorki, a spotkanie z Językiem Ciała uświadamia Toperzowi, w jaki sposób znajdzie pociechy. W końcu udaje się odnaleźć dzieci, które nie są już tylko literami, ale pełnymi słowami i znalazły swoje miejsce w różnych słownikach. Tata-Toperz jest z nich dumny i zabiera wszystkich do stęsknionej mamy-Kuli.
-
PRZESŁANIE
Sztuka porusza temat trudności komunikacyjnych, wynikających m.in. z niezrozumienia potrzeb drugiej osoby, problemów ze słuchaniem siebie nawzajem. Pomimo wielu przeciwieństw, posługiwania się innymi językami przez dorosłych i dorastające dzieci, można jednak znaleźć drogę do porozumienia. Wystarczy kierować się sercem, wspierać, być obok. To dramat o poznawaniu swojej tożsamości i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, a także o kształtowaniu odpowiedzialności za siebie i innych.
-
Źródło pochodzenia tekstu
od autorki
-
rok powstania tekstu
2019
-
prapremiera
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, reż. Jerzy Moszkowicz, 27 września 2019
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i 47. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2020 r.)