Wróć

Cindy stąd uciekła

 • Autor/Autorka

  Stanisław Szulist

 • Wiek adresata

  od 12 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną

 • Opracowanie

  Justyna Ilasz

 • aktualizacja (2022 rok)

  Agata Łukaszewicz

Tematy

  1. teatr
  2. babcia
  3. zabawki
  4. dojrzewanie
  5. konflikt
  6. nastolatki
  7. dom
  8. kryzys psychiczny
  9. samotność
  10. rodzeństwo
  11. rodzina
  12. dorosłość
  13. szkoła
 • Obsada

  Kika; Babcia; Ania; Agata; Sylwia; Michał; Wiesia; dyrektor; Jola; Roman; Krzysiek; Piękna; Krystian

 • Streszczenie

  Nastoletnia Kika nie ma łatwego życia ‒ w domu czeka na nią chora babcia, wiecznie pijany ojciec i młodsza siostra Ania, marząca o lalce Cindy, na którą ich nie stać. W szkole planowany jest wyjazd na konkurs teatralny, ale uczniowie sami muszą pokryć jego koszty. Nauczycielka uważa, że dziewczynka ma talent, próbuje więc przekonać uczniów, aby pomogli jej zebrać pieniądze. Natrafia jednak na opór z ich strony. Dyrektorka też nie chce pomóc. Kika zapewnia, że sobie poradzi. W szkole giną pieniądze. Bohaterkę odwiedza koleżanka i widzi w rękach Ani lalkę Cindy. Podejrzenia padają więc na Kikę. Wszyscy są przeciwko niej, wychowawczyni zabiera lalkę, a dyrektor chce obniżyć dziewczynie ocenę za zachowanie. Kika znajduje pracę w kiosku Krystiana, który ją wspiera. Nauczycielka przypadkiem spotyka nastolatkę w pracy, jednak wraz z Dyrektorką uznają, że nie jest to odpowiednie miejsce dla uczennicy szkoły i wzywają dziewczynę na rozmowę. Kika zarobione pieniądze zanosi wychowawczyni, lalki jednak nie odzyskuje. W szatni robi zdjęcia Sylwii, która przeszukuje kieszenie ubrań kolegów. Dowód nie zostaje uznany. W końcu w szkole ginie zegarek. Nikt nie podejrzewa Kiki, bo była wtedy na lekcji, jednak zegarek wypada z jej plecaka. Załamana dziewczynka próbuje popełnić samobójstwo. Jola kłóci się z Sylwią, a zrozumiawszy swój błąd, wyjawia wychowawczyni nazwisko sprawcy kradzieży i oddaje lalkę młodszej siostrze Kiki. Razem idą do szpitala.

 • PRZESŁANIE

  Dramat ukazuje świat pełen przemocy fizycznej i psychicznej, w którym nastolatka musi walczyć o siebie, starając się również opiekować swoją rodziną. Otaczający Kikę dorośli stereotypowo oceniają dziewczynę, nie dając jej wsparcia. Autor obnaża bezmyślność dorosłych, którzy umywają ręce w sytuacji, gdy młoda osoba potrzebuje ich realnej pomocy, a nie jedynie przemów o wychowaniu. Kika doświadcza przemocy i wykluczenia także ze strony rówieśników. Jednak moralnie nie daje się złamać, w finale przestrzegając przed fałszem, obłudą i chęcią zemsty.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1993

 • nagrody i wyróżnienia

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 4. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1993 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony