Wróć

Cykor – bojąca dusza

 • Autor/Autorka

  Pal Bekes

 • Wiek adresata

  od 7 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną, teatru telewizji

 • opracowanie

  Ewa Moczadło

 • Obsada

  Cykor – Bojąca Dusza; Porządnicki; Wiórek; Ziemioryjek; Potwór Biurowy; Chodząca (Wielka) Ciemność Doskonała; Wewnętrzny Zgiełk; Błędny Ognik; Włóczykij oraz inne straszydła pospolite w dowolnej liczbie

 • Streszczenie

  Spokojne życie mieszkańców lasu, zasłuchanych w opowieści, w których dobro zawsze zwycięża zło, zostaje zakłócone. Do lasu wkradają się potwory. W radiu zamiast muzyki słychać przerażające komunikaty. Wielki gawędziarz (nazwany teraz Cykorem) zamyka się ze swoimi książkami w dziupli i ani myśli wychodzić na zewnątrz. Właśnie wtedy do lasu wraca Włóczykij. Proponuje Cykorowi, który boi się najbardziej ze wszystkich, żeby przyłączył się do potworów, wtedy z pewnością przestanie się bać. Cykor trafia do Biura Poboru Potworów. Potwór Biurowy informuje Cykora, że musi przejść zwycięsko przez trzy próby, by zostać potworem. Podczas każdej z trzech prób potwory usiłują przestraszyć Cykora, ale bez powodzenia. Okazuje się, że potwory wcale nie są takie straszne, są zarozumiałe i głupie, przez co niszczą same siebie. Cykor spotyka Wielką Ciemność Doskonałą, która boi się bardziej od niego, a zarazem obawia się, że Cykor okaże się lepszy od niej w odczuwanym lęku. Ziejącą Pustkę Cykor pokonuje śpiewając piosenkę, a Błędny Ognik na skutek ciągłego przebywania na bagnach ma katar i potężnym kichnięciem zdmuchuje sam siebie. Cykor wychodzi zwycięsko z trzech prób, odkrywając jednocześnie, że są one oszustwem. Nie ma też zamiaru wstąpić do wielkiej rodziny potworów i stać się zarozumiałym straszydłem. Włóczykij okazuje się zdrajcą, który podstępem podporządkował sobie mieszkańców lasu i zniszczył bibliotekę, a teraz ma się stać wodzem potworów. Po rozszyfrowaniu jego podstępu Cykor wraca do swoich. Przepędza potwory i przywraca dawną harmonię. Mieszkańcy lasu zaczynają żyć jak dawniej. Popijają herbatę i snują opowieści.

 • PRZESŁANIE

  Lęki i obawy pojawiają się w naszym życiu, byśmy mogli je oswoić i pokonać. Dzięki temu, że Cykor podejmuje walkę z potworami, staje się bardziej pewny siebie, uczy się bronić swoich ideałów i cieszyć życiem. Bardzo łatwo stać się potworem, kimś kto wywołuje lęk u innych, trudniej potworem nie być. Sztuka uczy walki o przyjaciół.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  Agencja Dramatu i Teatru w Warszawie

 • Prapremiera

  Olsztyński Teatr Lalek, reż. Zbigniew Głowacki, listopad 2005

 • Premiera

  Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, reż. Wojciech Rogowski, grudzień 2015

 • Lokalizacja

  ADiT w Warszawie: e-mail: agencja@adit.art.pl

Powrót do góry strony