Czekając na facebooku
-
Autor/Autorka
Paulina Danecka
-
Wiek adresata
od 13 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
opracowanie
Jacek Filar
-
Obsada
Każdy; Mi = Milena; Ja = Janka; Ale = Aleksander
-
Streszczenie
W prologu Każdy objaśnia, jak korzystać z facebooka. Następnie przenosimy się do pokoi Mileny (Mi) i Janki (Ja), które tworzą „wydarzenie” (spacer) na facebooku. Dziewczyny z niecierpliwością oczekują obecności Aleksandera (Ale), który jednak odmawia udziału. Następnie Ale informuje Jankę o swojej rezygnacji z facebookowego życia. Uważa, że każdy może z niego zrezygnować. Każdy twierdzi jednak, że Alek już nie istnieje, na co ten odpowiada stanowczo, że nie będąc na facebooku, można nadal istnieć w rzeczywistości. Janka pisze do Mileny z propozycją przygotowania kolejnego wspólnego wydarzenia w sieci, chce żeby wszystko było jak dawniej. Zwierza się znajomej, że facebook to całe jej życie i jest od niego uzależniona. Tymczasem Mi również przestaje korzystać z portalu, więc Ja pozostaje osamotniona w sieci. Jednak wkrótce traci dostęp do internetu. Nie mogąc wyzwolić się z nałogu czytania i odpowiadania na wiadomości, zaczyna zamieszczać wpisy w tradycyjnym, papierowym zeszycie. Zwierza się, że cierpliwie czeka na kolejne wersy, które systematycznie dopisuje. Na koniec Każdy zachęca do zrobienia imprezy na youtube i dziękuje widzom za przebycie.
-
PRZESŁANIE
Dramat ukazuje psychiczne szkody, jakie powoduje korzystanie z popularnych portali internetowych. Bezpieczna z pozoru rozrywka może doprowadzić do uzależnienia się od sieci i braku chęci życia poza nią. Facebook i inne podobne portale będą coraz większą konkurencją dla tradycyjnego spędzania czasu.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2011
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)