Wróć

Czy daleko do morza?

 • Autor/Autorka

  Lech Borski

 • Wiek adresata

  od 16 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną

 • opracowanie

  Marta Jagniewska

 • aktualizacja (2022 rok)

  Agata Łukaszewicz

Tematy

  1. wakacje
  2. babcia
  3. dojrzewanie
  4. konflikt
  5. matka
  6. nastolatki
  7. dom
  8. marzenia
  9. rodzeństwo
  10. ojciec
  11. zauroczenie
  12. rodzina
  13. miłość
  14. rodzice
  15. rozwód
  16. przyjaźń
  17. śmierć
  18. przyszłość
 • Obsada

  Małgosia (15-16 lat); Tomasz (jej brat starszy o rok); Grzegorz (ich przyjaciel, rówieśnik Tomasza); Lolek (przybysz); Justyna (jego przyjaciółka)

 • Streszczenie

  Akcja dramatu toczy się podczas wakacji ‒ w pokoju i na tarasie domu letniskowego. Rodzice Małgosi i Tomasza wyjeżdżają na 5 dni. Do rodzeństwa przyjeżdża Grzegorz, ich przyjaciel, w którym dziewczyna jest zakochana. Grzegorz słyszy w pociągu śpiew i jest pewien, że to jakiś „znak”. Przyjaciele zauważają przed domem rozbity namiot. Rozbili go Lolek i Justyna, którzy udają rodzeństwo. Tomasz postanawia zaprosić nowych znajomych do domu. Zaczyna się alkoholowa impreza. Grzegorz jest przekonany, że znak był dany przez Justynę ‒ jest pewien, że jest mu przeznaczona. Tomaszowi Justyna też się podoba, ale po rozmowie z Grzegorzem, który uważa, że „ma do niej prawo”, postanawia być bierny. Justyna okazuje zainteresowanie gospodarzem domu. Mówi mu o tym, zachęcając go do działania, ale jedyne, na co go stać, to robienie Justynie nagich zdjęć. Tomasz i Grzegorz rywalizują o dziewczynę. Ostatniego wieczoru Justyna daje kosza Grzegorzowi, więc ten ‒ nieskutecznie ‒ próbuje uwieść Małgosię, która rano wyznaje mu miłość. Dziewczyna wie, że Grzegorzowi chodzi o Justynę, jednak nie chce być „w zastępstwie”. W akcie desperacji Małgosia nie stawia oporu Lolkowi, który mimo braku wyraźnej zgody dziewczyny, chce odbyć z nią stosunek seksualny. Jednak zostaje to udaremnione przez Justynę, która czeka na Tomasza, lecz ten nie przychodzi. Rano wszyscy goście wyjeżdżają.

 • PRZESŁANIE

  Dramat ukazuje ludzi u progu dorosłego życia, którzy zblazowani, znudzeni i rozczarowani życiem czują się niekompletni, zagubieni. Dorośli nie rozmawiali z nimi, nie nauczyli odczuwać prawdziwych emocji, być aktywnymi, buntować się. Natomiast przygotowali ich jedynie do realizacji schematów. Wobec tego młodzi podchodzą instrumentalnie do spraw uczuciowych, opowiadają, o tym, że czułość, pierwsze pocałunki to rekordy lub „uprzejmości”, które wyświadcza się mniej doświadczonym koleżankom. Dramat ilustruje brak szczerości między bohaterami oraz niezdolność do podejmowania własnych decyzji oraz okazywania prawdziwych uczuć. Tytułowe „morze” można interpretować jako pragnienie dojrzałości czy dorosłości, której metrykalnie bohaterowie powinni być blisko (czują, że jej potrzebują), jednak emocjonalnie i mentalnie jeszcze długa przed nimi droga. W dramacie zwraca uwagę instrumentalne traktowanie kobiet.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1993

 • Nagrody i wyróżnienia

  III nagroda w ww. Konkursie

 • Prapremiera

  OTV Kraków, wrzesień 1995

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 4. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1993 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony