Diabeł Rokita
-
Autor/Autorka
Halina Dobrowolska
-
Wiek adresata
od 15 lat
-
Opracowanie
Justyna Gołęcka
-
Streszczenie
Do polskiej karczmy przybywa pieszo dwóch Włochów – mnich Cappuccino i Giovanni Turista. Włosi przysłuchują się rozmowom i uczestniczą w codzienności mieszkańców miasteczka. Jest to czas, w którym język polski zaczyna wypierać łacinę, a różnice kulturowe stanowią główne źródło wiedzy i stereotypów o cudzoziemcach. Przybysze zostają przywitani z nieukrywaną ciekawością. Polska gościnność nie pozwala na pozostawienie strudzonych pielgrzymów bez towarzystwa, suto zastawionych stołów i wygodnych posłań. Oprócz szczerego serca, cechą narodową Polaków jest pijaństwo, chciwość, bogobojność i wiara w przesąd. Najmocniejszym z nich jest przeświadczenie o mocy diabłów, które nie pozwalają sprawom iść gładko. Czarci urok mąci w głowach ludzi i krzyżuje ich plany, jednym wkłada w usta kłamstwa, innych oślepia żądzą miłości i jest w każdym bez wyjątku. Jak kraj długi i szeroki, ziemię zamieszkują diabły, a najpotężniejszym z nich jest Rokita, który mieszka w starych wierzbach i czasem dla własnej uciechy patrzy z chmur na chaos, który zasiał.
-
PRZESŁANIE
Człowiek z natury jest dobry. Niepowodzenia, porażki i przywary są wynikiem diabelskich sztuczek. Ludowość pomieszana z religijnością określa byt człowieka na ziemi. Nic nie może zmienić przeznaczenia.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1996
-
Nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)