Autor:
Agnieszka Błaszczak
Streszczenie:
Wolny Ptak prosi Złotą Klatkę o zwierzątko. Pomimo błagań i zapewnień o własnej gotowości do wzięcia odpowiedzialności za żyjącą istotę, Złota Klatka nie wyraża zgody - jest jak rodzic, który zawsze „wie lepiej”, co jest dobre dla jego dziecka. Dlatego zamiast zwierzątka, na urodziny obdarowuje Wolnego Ptaka książką o zwierzętach. Jednocześnie Złota Klatka nie ufa dziecku i chce sprawować nad nim kontrolę - rozważa śledzenie Wolnego Ptaka w trakcie jego zabawy urodzinowej. Dowiadujemy się, że Z.K. również kiedyś marzył o pupilku aż do momentu, w którym przyniósł do domu małą znajdę. W.P. robi to samo - pod bluzą przemyca kociątko (Nagle). Zwierzak szybko go rozczarowuje, ponieważ nie chce się bawić. Kiedy tajemnica wychodzi na jaw, żadna ze stron nie chce ustąpić. W swoim ostatnim monologu Złota Klatka mówi o drugim zwierzątku tak, jakby mówiła o dziecku powoli dojrzewającym i zyskującym niezależność. W ostatniej scenie Z.K. wymusza na Wolnym Ptaku, by wziął kluczyki od samochodu i zawiózł kociaka do schroniska. W tym miejscu utwór się kończy.
Przesłanie:
Jednoaktówka jest tekstem o rozmaicie rozumianej odpowiedzialności: od tej, jaką bierzemy na siebie podejmując się opieki nad zwierzęciem, po odpowiedzialność za swoje decyzje, którą w pewnym momencie życia każdy z nas musi przejąć To także tekst o nadopiekuńczych rodzicach z jednej strony chcących czuwać nad dziećmi przez ich całe życie, z drugiej niewierzących w zdrowy rozsądek pociech, z trzeciej zaś usiłującej uchronić dziecko przed własnymi błędami młodości.
Wiek adresata:
od 12 lat oraz rodzice
Obsada:
Wolny Ptak, Złota Klatka, Nagle
Zalecana na scenę:
dramatyczną
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2015
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 39. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Opracowanie:
Agata Drwięga