Wróć

Dwa

  • Autor/Autorka

    Rafał Paśko

  • Wiek adresata

    od 13 lat

  • Opracowanie

    Aleksandra Łozowska

Tematy

    1. płeć
    2. samoakceptacja
    3. relacje
    4. wewnętrzna walka
    5. akceptacja
    6. dojrzewanie
    7. nastolatki
    8. kryzys psychiczny
    9. samotność
    10. tożsamość
    11. wsparcie
    12. strach
    13. szkoła
  • Obsada

    Ja, Linijki Realności, Osoba z billboardu, Linijki Codzienności, Północny z Południowym

  • Streszczenie

    Dramat stanowi zapis myśli młodej osoby, która prowadzi wewnętrzny monolog na temat doświadczeń i emocji towarzyszących poszukiwaniu własnego „ja”, określaniu tożsamości płciowej. Sztuka teatralna to zapis doświadczeń i myśli z jednego dnia. Główną postać, opisaną w dramacie jako JA, poznajemy, gdy szykuje się do szkoły. Przez cały dzień JA rozmyśla na temat własnych odczuć. Głos osoby przeplata się z głosami pochodzącymi ze świata zewnętrznego – co jakiś czas strumień myśli przerywają bodźce z zewnątrz. Jest to głos z radia, rowerzysta, automat z kawą czy osoba prowadząca lekcję wychowania fizycznego. Te zajęcia mają dla JA szczególne znaczenie – młodzież zostaje podzielona na dwa zespoły: chłopcy i dziewczyny. Zaistniała sytuacja wprowadza JA w zakłopotanie. Podobne odczucia powoduje potrzeba pójścia do toalety – przez które drzwi (oznaczone kółkiem czy trójkątem) JA powinno przejść? Młoda osoba nie dzieli się wątpliwościami z otaczającymi ją osobami, ukrywa uczucia, które jej towarzyszą. Dialog prowadzi z „osobą z billboardu aka Markiem Kamińskim”, która w dość nieprzekonujący sposób namawia JA do przezwyciężania słabości oraz pokonywania własnych lęków. Przełomowym momentem dramatu jest koniec dnia – JA loguje się do dziennika elektronicznego na konto swojej mamy. W imieniu mamy wysyła wiadomość do grona pedagogicznego oraz dyrekcji z prośbą o zwracanie się do jej dziecka w formie bezosobowej – za pomocą numeru z dziennika (nie imienia). JA przyznaje przed sobą, że każdy dzień jest jak „wyjście na ring”, jest przytłoczone i samotne, płacze.

  • PRZESŁANIE

    Sztuka porusza temat identyfikacji płciowej. Autor w pełen wrażliwości sposób pokazuje, jak trudny może być każdy dzień dla osoby, która odkrywa własne „ja”. Zachowania i codzienne działania, które dla części osób mogą wydawać się oczywiste, dla innych są wyzwaniem oraz wywołują silne emocje. Dramat „Dwa” to napisana w lapidarny sposób opowieść o samotności, budowaniu własnej świadomości i poczucia wartości oraz o braku zrozumienia. To wartościowy materiał do pracy z młodymi osobami, będący pretekstem do rozmów na temat emocji oraz własnej identyfikacji we współczesnym świecie.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2024

  • Nagrody i wyróżnienia

    II nagroda w ww. konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka i 54. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2024 r.)

Powrót do góry strony