Wróć

Dwa miliony kroków

 • Autor/Autorka

  Piotr Rowicki

 • Wiek adresata

  od 10 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną

 • Opracowanie

  Agata Drwięga

 • Obsada

  Lidka, Dziadek, Adrian, Gbur, Anioł Stróż, Rosa, Wiktor Emmanuel, Garibaldi, Żebraczka Anna, Cesare

 • Streszczenie

  Lidka ma 10 lat, ale tylko wygląda młodo, ponieważ tak naprawdę jest już dorosła. Nie ma wyjścia – jej tata nie żyje, mama w dalekim Bergamo zarabia na spłatę długów, a dziewczynkę wychowuje dziadek. Kiedy staruszek trafia do ośrodka dla obłąkanych, a Lidce grozi zabranie do Izby Dziecka, bohaterka postanawia wziąć los w swoje ręce i ucieka z domu. Chce odnaleźć mamę – trasę autobusu jadącego z Radomia do Włoch zna na pamięć. Trochę dzięki własnemu uporowi, trochę dzięki magicznej trąbce, którą podarował jej mieszkający w lesie Gbur – dziwak i samotnik, udaje jej się trafić do Bergamo. Nie na wiele się to zdaje – nie pamięta adresu, nie mówi po włosku, jest głodna, a na domiar złego deszcz leje jak z cebra. Na szczęście Lidka spotyka różnych aniołów stróżów – tego „prawdziwego”, własnego (chorego na serce, ale jednak anioła), rówieśniczkę Rosę, która daje jej suche ubrania czy wreszcie bezdomną Annę uzależnioną od „kropli szczęścia”. Żebrząca na ulicy dziesięciolatka zwraca uwagę służb – trafia do szpitala, gdzie dowiaduje się o tym, że jej mama pojechała jej szukać… do Polski. Nie wiadomo czy ta historia ma szczęśliwe zakończenie – ważne, że dziewczynka wraca do rodzinnej Cebulówki i że mama postanowiła więcej się z nią nie rozstawać.

 • PRZESŁANIE

  Dla dorosłych: bez względu na to w jak ciężkiej sytuacji materialnej się znajdujesz, nie możesz stawiać wysokości pensji ponad czas spędzony z dzieckiem. Dla dzieci: dorośli bywają nieodpowiedzialni i popełniają błędy, ale z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście. Pomoc często przychodzi nieoczekiwanie, ale na ludzką dobroć możesz liczyć nawet wówczas, kiedy najbliżsi cię zawiodą.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2016

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony