Wróć

Dziewczyna w ogniu

  • Autor/Autorka

    Andrzej Błażewicz

  • Wiek adresata

    od 12 lat

  • Opracowanie

    Agata Łukaszewicz

Tematy

    1. samoakceptacja
    2. wewnętrzna walka
    3. akceptacja
    4. dojrzewanie
    5. nastolatki
    6. tożsamość
    7. dorastanie
    8. wolność
    9. bohaterka
    10. bunt
  • Obsada

    Martyna aka Dziewczyna w ogniu, Głosy z innego pokoju, Wróżka, Filantrop, Straż pożarna, Awangarda Protestu, TWORZYWO, które być może później rozwinie się w ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE lub przemieni się w NARZĘDZIA lub JESZCZE COŚ INNEGO TRUDNEGO DO NAZWANIA, Ksiądz, Ogień, Mama, Tata, Gosia, Krzyś, Paweł

  • Streszczenie

    Martyna obchodzi 14 urodziny. Mówi o przymusie bycia spokojną, który odczuwa w otaczającym ją świecie, gdzie nie akceptuje się emocji, buntu, gniewu. W jej pokoju zjawia się Wróżka z zamiarem „ogarnięcia ognia” dziewczyny, oferuje „księżniczkowy pakiet z księciem”. Martyna odmawia, Wróżka znika. Zjawia się Filantrop z Doliny Krzemowej. W zamian za reklamę produktu z udziałem Martyny oferuje możliwości technologiczne, rozwój, karierę i daje na zachętę czek in blanco. Martyna płonie gniewem, bowiem czuje, że w jej prywatną przestrzeń wdzierają się intruzi i narzucają jej, jaka ma być. Filantrop dzwoni po straż pożarną, która gasi dziewczynę. Bohaterka pyta: dlaczego jej zdanie nie jest ważne, dlaczego nie jest akceptowana? Następnie spotyka Awangardę Protestu i aktywistów. Zapraszają ją do wspólnego wyrażania gniewu i buntu, jednak jednostkowość ludzi ginie w tłumie, nie przybliża ich do samopoznania. Martynie to nie odpowiada. Nie przystaje do protestu, a Awangarda zarzuca jej egoizm. Następnie spotyka Tworzywo, które jako nieokreślony byt (potencjał) szuka wraz z Martyną odpowiedzi, słucha jej i poleca pielęgnowanie ognia, które daje ciepło i światło. Filantrop i Wróżka przekonują Księdza, by ten spalił, wyegzorcyzmował Martynę. Postaci zastygają. Dziewczyna rozmawia z Ogniem, który jest jej częścią, zastanawia się: jak płonąć, by się nie spalić? Martyna idzie do swoich bliskich świętować urodziny, wygłasza monolog, w którym wyraża uczucia i niepewności, dylematy, które w sobie nosi. W finale śpiewa piosenkę: „Girl on Fire” Alicii Keys.

  • PRZESŁANIE

    Dylematy tożsamościowe, emocje, bunt i gniew nastolatki nie są traktowane przez świat poważnie, wymagają „zgaszenia”. Postaci, które przychodzą do Martyny to sposoby-wytrychy na poradzenie sobie z zadaniem budowania siebie. Są gotowymi, narzuconymi pomysłami dorosłych na to, jacy mają być młodzi. Finał ukazuje szanse, jakie daje bunt, „odczuwanie ognia” (czyli niepokoju) czy autorefleksja. Wszystkie mogą okazać się rozwojowe i uwalniające ze schematów. Pokazuje, że młodzi ludzie mogą budować siebie i świat na własnych warunkach, słuchając siebie.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    koncepcja sztuki zgłoszona do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2023 (tekst powstał w ramach programu pisarskiego)

  • Nagrody i wyróżnienia

    nagroda w ww. konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka i „Kto? Co? Trzy nowe polskie sztuki dla młodzieży” 52. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2023 r.)

Powrót do góry strony