Autor/Autorka
Grzegorz Pańkowski
Wiek adresata
od 16 lat
Zalecana na scenę
lalkowo-dramatyczną, dramatyczną
Opracowanie
Przemysław Zdrok
Obsada
Dziewczynka z Zapałkami; Żebraczka; Święty Mikołaj; Policjant; Pijak; 3 dziewczyny; 2 kobiety; 3 mężczyzn
Streszczenie
Akcja toczy się przed Bożym Narodzeniem na współczesnej ulicy, na której siedzą milcząca Dziewczynka z zapałkami i Żebraczka. Przechodnie lekceważą przesadne lamenty kobiety. Policjant próbuje je przegonić. W przechodzącym człowieku w stroju Świętego Mikołaja Żebraczka rozpoznaje swojego dłużnika i robi mu awanturę. Pojawiają się młode dziewczyny reklamujące i rozdające papierosy. Mężczyzna z tłumu zaprasza je na techno party. Przechodzi też ksiądz ganiący Żebraczkę za nieobecność w kościele i brak ofiar na tacę. Żebraczka zagaduje wreszcie Dziewczynkę z Zapałkami. Gdy odkrywa, że ta nie żyje, ucieka przestraszona. Do dziewczynki przysiada się jeszcze Pijak i częstuje ją alkoholem. Zauważa, że jest martwa i podnosi krzyk. Przy wtórze głosów cytujących końcowe fragmenty „Dziewczynki z zapałkami” Andersena zbiega się tłum gapiów. Po chwili jednak życie wraca do normy. Później postaci stopniowo zastygają na scenie, a Dziewczynka ożywa, rozgląda się wokoło i odchodzi.
PRZESŁANIE
Próba przeniesienia baśni Andersena w dzisiejsze czasy za pomocą silniejszych środków wyrazu. Służy pokazaniu znieczulicy współczesnego społeczeństwa. Autor sugeruje, by postacie były manekinami kierowanymi przez aktorów.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1998
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)