Eryka i Skarabeusz
-
Autor/Autorka
Ewa Galica
-
Wiek adresata
od 8 lat
-
Opracowanie
Aleksandra Łozowska
Tematy
-
Obsada
Ojciec, Babcia, Eryka, Dorota, Pan Żuk, Pani Żuk, Sąsiadka, Koleżanka z podwórka, Pani Basia, właścicielka Gucia, Ktosie, Nauczycielka
-
Streszczenie
Główną bohaterkę sztuki, Erykę, poznajemy w dniu, kiedy zmarła jej matka. Tytuły kolejnych części dramatu wskazują na czas, który mija od śmierci matki Eryki. Dziewczynka ma kilka lat, chodzi do szkoły podstawowej. Mieszka z ojcem, babcią i przyjaźni się z Dorotką, koleżanką z klasy. Ojciec i babcia nie okazują emocji związanych ze stratą bliskiej osoby. Eryka zachowuje się w podobny sposób. Koleżance z klasy, szkolnej psycholożce czy sprzedawczyni w osiedlowym sklepie powtarza słowa: „Nie płaczę. Jestem silna. Wiem, że to dobrze, że moja mama umarła, bo się już nie męczy”. Równocześnie dziewczynka nie radzi sobie z sytuacją – nie chce iść na pogrzeb matki, symuluje chorobę, by nie spotkać się z koleżanką, boi się o życie ojca, gdy ten wracając z pracy, spóźnia się na obiad.
W dramacie rozgrywa się również wątek Pana Żuka i Pani Żuk – do pewnego momentu Żuki i ludzie nie widzą się. Pan Żuk i Pani Żuk chcą założyć rodzinę i dom. Znajdują idealne miejsce – ciało mamy Eryki. Pewnego dnia Eryka ucieka przed „ludzkim tornadem” (głosami osób oceniających jej sytuację) i decyduje się przyjść na grób matki – zauważają się tam wzajemnie z Żukiem, któremu skończył się życiodajny płyn rozkładu i wyruszył na jego poszukiwania. Dziewczynka chce mu pomóc. Między Żukiem a Eryką rodzi się przyjaźń. Podczas kolejnego spotkania dziewczynka wyrusza z Żukiem w podróż powrotną do jego domu. Widząc, że domem żuków jest ciało jej matki, wpada w panikę, reaguje złością. Za jakiś czas wraca jednak na grób matki, gdzie spotyka nie tylko Pana Żuka, ale i Panią Żuk. Gdy z powodu braku życiodajnego płynu rozkładu Żuk słabnie, Eryka zaczyna płakać. Wtedy okazuje się, że poszukiwanym płynem są… ludzkie łzy. Wypowiedzią kończącą dramat jest monolog Eryki skierowany do zmarłej matki.
-
PRZESŁANIE
Sztuka w nieoczywisty, pełen wrażliwości sposób, łączący świat ludzko-zwierzęcy, opowiada o stracie, żałobie oraz bliskości. Autorka porusza temat utraty bliskiej osoby przez dziecko i dorosłych, którzy nie okazują bólu, by uchronić przed nim kilkuletnią dziewczynkę. Ma to jednak odwrotny skutek – dziewczynka również zamyka się przed bliskimi. Czas w sztuce odgrywa ważną rolę – sprzyja on procesowi pogodzenia się ze stratą, przepracowaniu emocji. Dramat pokazuje, w jaki sposób wraz z upływającym czasem bliskie sobie osoby zaczynają się przed sobą otwierać, wspierać się w trudnych chwilach oraz wspólnie pracować nad akceptacją zmiany.
-
Źródło pochodzenia tekstu
koncepcja zgłoszona do 2. edycji naboru do Programu pisarskiego organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2024 (tekst powstał w ramach Programu pisarskiego)
-
Nagrody i wyróżnienia
koncepcja wyłoniona w naborze do Programu pisarskiego
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka oraz „POV: masz kilka(naście) lat i… Antologia polskich sztuk dla młodej widowni” – 54. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2024 r.)