Fujarka Franka Świdra
-
Autor/Autorka
Endre Gyárfás
-
Wiek adresata
od 3 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową
-
Opracowanie
Justyna Ilasz
Tematy
-
Obsada
Franek Świder; Kruk; Brzoza; Pani Rak; Lis Chytrus Intrygancki, później Kura; Wieśniak I; Wieśniak II; Wójt; Estera; Tłuścioch, później Karp; Sługa; Rycerz I; Rycerz II
-
Streszczenie
Kruk ostrzega Franka Świdra, zaprzyjaźnionego z Brzozą i Panią Rak, że pobliskiej wsi grozi powódź. Młodzieniec biegnie zaalarmować mieszkańców. Podczas budowy tamy Franek poznaje córkę wójta, Esterę. Zakochuje się w niej. W nagrodę za uratowanie wioski bohater otrzymuje od wójta zaczarowaną fujarkę. Ma ona moc spełniania wszystkich życzeń. Dobry Franek zmienia krzywą Brzozę w proste drzewo, Czarnego Kruka w białego, a Pani Rak chodzi do przodu. Oburzony Lis, któremu Franek odmówił stada drobiu, postanawia zdobyć fujarkę podstępem. Udaje się do zachłannego Tłuściocha mieszkającego w Miedzianym Zamku. Razem obmyślają intrygę. Pod pretekstem udzielenia pomocy dziecku, Sługa sprowadza go na zamek. Świdrowi zamkniętemu w klatce zabierają fujarkę, a co gorsza mają zamiar utopić go w rzece. Przyjaciela z opresji ratują Brzoza, Kruk i Pani Rak. Uwolniony za pomocą fujarki przywraca im dawną postać, a oprawców zmienia w Karpia i Kurę. Prosi o rękę Estery. Na stół weselny trafiają Karp i Kura. Po złożeniu przez nich przysięgi, że się poprawią Franek zdejmuje czar, a fujarkę oddaje wójtowi.
-
PRZESŁANIE
Historia Franka Świdra poucza, że warto bezinteresownie nieść pomoc. Zło zawsze ponosi klęskę w walce z dobrem. Sztuka traktuje również o umiejętności przebaczania tym, którzy nas skrzywdzili.
-
Źródło pochodzenia tekstu
Tłumaczenie z języka węgierskiego: Jolanta Jarmołowicz
-
Lokalizacja
2. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1992 r.), nakład wyczerpany