Autor:
Katarzyna Mazur-Lejman
Streszczenie:
Czy wiesz, że każda z gwiazd opowiada jedną historię? Właściwie to jedną gaśń, właśnie tak – gaśń. Te, które opowiadają Aldura, Adara i Furud z Gwiazdozbioru Wielkiego Psa, przedstawiają historie o królewnie zamienionej w kurz, o obrazie który się skończył i królu, który abdykował, bo nie umiał znaleźć odpowiedzi na pytanie dziecka.
Srebrzyste ozdoby nieboskłonu z natury mają krótką pamięć, dlatego na straży gaśni stoi Gwiezdnik. Dzięki swojej czarodziejskiej trąbce przywołuje gwiazdy, a w magicznym zeszycie zapisuje wszystkie opowieści. Jest on też bacznym obserwatorem ludzkich myśli. Tej nocy przybywa na dach domu sześcioletniej Kiry, która ze smutkiem patrzy w rozgwieżdżone niebo. Właśnie myślała o dniu, w którym będzie musiała umrzeć. Jej przygnębienia nie było w stanie pokonać nawet gorące kakao, bo była to myśl, która przyszła wraz z niedawną śmiercią ukochanej babci. „Niektórym dorosłym może się wydawać, że dzieci nie są zdolne pojąć, czym jest śmierć. I pewnie myślą, że z tego powodu nie może im być przykro. I że nawet nie warto z nimi o tym rozmawiać. Bo sami jej nie rozumieją i chcą wierzyć, że w dzieciach jest tylko życie. Że śmierć ich nie dotyczy.”
Przesłanie:
Sztuka udowadnia, że dzieci są świadome istnienia śmierci jako nieodłącznej części życia.
Wiek adresata:
od 6 lat
Obsada:
Kira, Gwiezdnik, Aldura, Adara, Furud
Zalecana na scenę:
dramatyczną, lalkową
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017
Nagrody i wyróżnienia:
I nagroda w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 42. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Prapremiera:
Teatr Maska w Rzeszowie, reż. Janusz Ryl-Krystianowski, kwiecień 2018
Premiera:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, reż Krzysztof Cicheński, maj 2019 (opera dla dzieci)
Opracowanie:
Justyna Gołęcka