Autor:
Paweł Sarbinowski
Streszczenie:
Matylda żyje w świecie, gdzie „dobry człowiek” to taki, który pogardza innymi, wzbudza w nich zazdrość i wywołuje poczucie niższości. Kto jest silny i bezwzględny, ten ma władzę - tutaj „wrażliwy” znaczy „słabszy”. W tym duchu zamożni rodzice głównej bohaterki starają się wychowywać swoją córkę. Matylda jest jednak inna niż pozostali, ponieważ nie nosi na twarzy maski ukrywającej emocje. Z tego powodu nauczycielka i dzieci z klasy są dla niej okrutni, a dziewczynka z niecierpliwością wyczekuje dnia, w którym, handlarz masek Gaspani odwiedzi ich dom. W międzyczasie do pokoju bohaterki trafiają niespodziewani goście - szczur wędrowny i jego lalka Betsi. Oczarowani naturalnością i dobrym sercem Matyldy uświadamiają jej, jak bardzo jest wyjątkowa. Dostrzega to także Janek, przez kolegów z klasy nazywany „larwą” dlatego, że jego rodzice są biedni i nie stać ich na kupno maski dla syna. Dzieci zaprzyjaźniają się ze sobą, ale otaczająca rzeczywistość nie toleruje pozytywnych emocji. Sztuka kończy się tragiczną śmiercią Szczura i rozpaczliwym szlochem Matyldy pragnącej zasnąć razem z nim, by obudzić się w świecie, w którym ludzie mają twarze, umieją płakać i się śmiać.
Przesłanie:
Tekst pokazuje wypaczony, bezwzględny świat dorosłych, którego wrażliwe i dobre dziecko nie jest w stanie zmienić. Idealista jest tu skazany na porażkę, a jego śmierć raczej niczego nie zmieni.
Wiek adresata:
od 10 lat
Obsada:
Matylda, Szczur, Betsi (postać niema), Janek, Mama, Tata, Mistrz Gaspani, Patryk, Dziewczynka I, Dziewczynka II, Nauczycielka, dzieci z klasy Matyldy.
Zalecana na scenę:
lalkową z użyciem masek oraz elementów żywego planu
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2017 roku
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 42. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Opracowanie:
Agata Drwięga