Wróć

Jakiś on

 • Autor/Autorka

  Aleksandra Rzepecka

 • Wiek adresata

  od 13 lat

 • Opracowanie

  Emilia Gałczyńska

 • Streszczenie

  Inspiracją do napisania sztuki stał się utwór Cypriana Kamila Norwida „Klaskaniem mając obrzękłe prawice”. Główny bohater to ciężko pracujący urzędnik. Jest oszczędny w słowach i całe dnie spędza na wykonywaniu służbowych poleceń. W pracy spotyka wielu klientów, ale postacie nic o sobie nie wiedzą. Mężczyzna ma żonę i dziecko, ale nie ma dla nich czasu, nie poświęca im uwagi. Czytelnik staje się świadkiem mijających dni, które wyglądają zupełnie tak samo. W pewnym momencie dochodzi do wypadku samochodowego i mężczyzna umiera. Akt II ukazuje rozmowę jego bliskich na uroczystości żałobnej. O zmarłym wypowiadają się w sposób ogólnikowy, jakby zupełnie go nie znali. Urzędnik całe życie wypełniał jedynie wolę innych: ojca, matki, szefa. Dbał o finanse rodziny, ale nie poświęcił czasu, aby lepiej poznać siebie, świat i swoich bliskich. W ostatnim fragmencie sztuki wkracza do sali jako duch, ale nikt go nie zauważa, przytacza wtedy słowa z wiersza Norwida. Po latach te słowa cytuje także jego córka.

 • PRZESŁANIE

  Zdarza się, że ludzie koncentrują życiową energię na wykonywanie codziennych obowiązków. W pędzie za pieniędzmi zapominają o bliskich. Skupiając się jedynie na obowiązkach, łatwo zapomnieć o tym, czego tak naprawdę pragniemy. Często spędzamy wiele godzin z rodziną oraz znajomymi, ale nie wkładamy wysiłku w pogłębienie tych relacji. Wystarczy kilka dodatkowych słów, przyjazny gest, aby codzienne obcowanie z innymi stało się przyjaźniejsze i wartościowsze.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1995

 • Nagrody i wyróżnienia

  wyróżnienie honorowe w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony