Janosik. Naprawdę prawdziwa historia.
-
Autor
Michał Walczak
-
Wiek adresata
od 12 lat
-
Zalecana na scenę
żywy plan z elementami teatru lalek
-
Opracowanie
Agata Drwięga
Tematy
-
Obsada
Łowca, Janosik, Ciupaga, Murgrabia, Biskup, Czarownica, Rodzina Łowcy, Mały Janosik oraz: Barany (5), Ojciec Janosika, Matka Janosika, Chłopiec, Chrystus, Niedźwiedź, Zbóje, Ubodzy (3), Wieśniacy
-
Streszczenie
Murgrabia i Biskup zlecają Łowcy pojmanie zbója Janosika, który napadł ich w lesie i ograbił ze skarbów. Łowca podejmuje się zadania. Poznając lepiej życiorys Harnasia, Łowca odkrywa, że zbój ma pełne podstawy do tego, by nienawidzić Murgrabi i Biskupa, którzy jako klasa rządząca byli odpowiedzialni za trudne położenie materialne, w jakim znalazła się rodzina Janosika, a ponadto spalili jego dom oraz zabili rodziców. Teraz grożą, że jeśli Łowca wycofa się z podjętego zlecenia, to samo zrobią z jego rodziną. W czasie poszukiwań Łowca wpada w ręce bandy Harnasia i zafascynowany ich życiem postanawia, że sam zostanie zbójem. Niestety myśli o Rodzinie, którą tym samym skazuje na straszliwy los w maszynie tortur Murgrabiego nie pozwalają mu w pełni cieszyć się wolnością. Łowca zdradza więc Janosika oddając go ręce sprawiedliwości, a sam wraca do Rodziny.
-
PRZESŁANIE
Dramat z przymrużeniem oka opowiada legendę o Janosiku. Ponadto jest satyrą na władzę (zarówno świecką jak i kościelną), mówi o potrzebie posiadania autorytetów oraz konieczności dorośnięcia i porzucenia dziecięcych marzeń i zabaw, ustatkowania się.
-
Źródło pochodzenia tekstu
od autora
-
prapremiera
Teatr Lalka w Warszawie, reż. Łukasz Kos, marzec 2010 (spektakl to część międzynarodowego projektu realizowanego z teatrem Divadlo Drak w Hradec Králové w Czechach oraz Staré Divadlo w Nitrze w Słowacji)
-
premiera
Teatr Maska w Rzeszowie, reż. Jacek Malinowski, marzec 2012
-
Lokalizacja
30. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2010 r.)