Wróć

Jeśli powiesz, to już po tobie!

 • Autor/Autorka

  Dina Vukelić

 • Wiek adresata

  od 12 lat

 • Rok powstania tekstu

  2019

 • Opracowanie

  Agata Łukaszewicz

Tematy

  1. nastolatki
  2. relacje
  3. cierpienie
  4. ojciec
  5. samotność
  6. dorastanie
  7. bohater
  8. bohaterka
  9. przemoc
  10. smutek
  11. strach
  12. szkoła
 • Obsada

  dowolna liczba osób odtwarzających role: Mistrz Ceremonii, Ana, David, Potwór, Tomi, Lila, Maja, Zoe, Ante, Ojciec, Nauczycielka, Bela, Franka, Lukas, Żelazna Żeljka, Jumacz, Tata Mafiozo, Nika, Vanessa, Ivan, Mislav, Jakov

 • Streszczenie

  Ana choruje na łuszczycę. Rówieśnicy nagrywają, fotografują ją i okrutnie komentują materiał w sieci. Dosiada się do niej David – popularny hokeista. Rozmawia z Aną, docenia jej talent plastyczny, idą razem do kina. Mówi, że siłownia i sport służą mu do ukrywania, że był kiedyś gruby. Też się z niego śmiano. Prosi Anę o wysłanie nagich zdjęć. Dziewczyna robi to. David upublicznia je. Ana kolejny raz zmienia szkołę. Tomi jest wrażliwy, często płacze. Ma braci, z których ojciec jest dumny, bo mają „męskie słabości”. W klasie Tomi czyta na głos wiersz, płacze – klasa śmieje się z niego, nagrywa kolegę. Tylko Lila go rozumie. Kuzyn Tomiego przesyła nagranie ojcu, który bije syna za płacz. Lila wyznaje Tomiemu uczucie. Jest zaskoczony. Ojciec z pretensją pokazuje synowi napis przed domem: „Tomi to pedał”. Żąda wyjaśnień. Bogata Bela „przyjacielskie relacje” z rówieśnikami kupuje kłamstwami, prezentami i pieniędzmi. Zależy jej na lajkach. Ma ojca mafioza. W szkole pojawia się Franka, która uświadamia wszystkim fałszywość kontaktów Beli z przyjaciółmi. Bela odmawia im przysług i pieniędzy, na jaw wychodzą jej kłamstwa, próbuje porozmawiać z tatą. Jest sama, bez przyjaciół. Proponuje pieniądze France i chce jej się wytłumaczyć. Wykluczoną Nikę niespodziewanie zaprasza na urodziny popularna Vanessa. W zamian wykorzystuje ją do odrabiania lekcji. Na profilu „Szkolna wojna” Ivan i Mislav zamieszczają filmy ze znęcania się nad Jakovem. Ogląda je cała szkoła, również Vanessa. Nika buntuje się. W odwecie za sprawą Vanessy profilowy konkurs na „Miss Brzydoty” wygrywa Nika.

 • PRZESŁANIE

  Dramat składa się z czterech historii nastolatków w formie reality show, doświadczających przemocy rówieśniczej (w tym cyberprzemocy). Bohaterowie przez swoje choroby, cechy, wygląd, wrażliwość są negatywnie oceniani przez kolegów i stają się ich ofiarami. Nie istnieje wyjście z sytuacji – w grę nie wchodzi na przykład udanie się po pomoc do dorosłych. W świecie reality show Mistrz Ceremonii strzeże tytułowej zasady: „Jeśli powiesz, to już po tobie!”. Jednak w finałowej scenie zostaje on przepędzony, co daje nadzieję na sprawczość młodych, którzy przeciwstawiają się okrucieństwu świata.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  Tłumaczenie z języka chorwackiego: Gabriela Abrasowicz. Tytuł oryginału: „Ako kažeš, gotov si!”

 • Lokalizacja

  „Tu jest napisany tytuł antologii sztuk chorwackich dla młodzieży” – 51. numer w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” (2023 r.)

Powrót do góry strony